Dr Mieszkała: do tej pory za pomyłkę przedsiębiorca mógł i może dostać mocno po kieszeni

Rząd szykuje kolejne ułatwienie prawne dla przedsiębiorców. Od nowego roku ma wejść pakiet „Przyjazne prawo”.

Ma być łatwiej, ale też taniej, bo akurat w biznesie cena odgrywa rolę.

– Mniej biurokracji to mniej kosztów, ponieważ pracownik, który musi wykonać pewną pracę papierkową, również kosztuje – zaznacza ekonomista dr Krystian Mieszkała.

Tej papierkowej pracy ma być znacznie mniej, a to dlatego, że rząd od nowego roku chce wprowadzić w życie pakiet przyjazne prawo – mówi minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

– To kolejna ustawa pakietowa wprowadzająca, zmieniająca, upraszczająca około 50 przepisów – podkreśla.

Na pierwszy plan wysuwa się tutaj wydłużenie terminu rozliczenia VAT-u w imporcie.

– Do tej pory trzeba było zapłacić VAT w ciągu 10 dni od odprawy celnej, obecnie będzie możliwość korzystania z tzw. zasad ogólnych – tłumaczy ekonomista Małgorzata Popławska.

Teraz ten termin zostanie wydłużony z 10. do 25. dnia kolejnego miesiąca. Nowe rozwiązania w tym wypadku nie tylko pomogą przedsiębiorcom, ale i zwiększą konkurencyjność polskich portów.

– Dzisiaj szacujemy, że około 30 proc. towarów, które trafia na polski rynek, trafia na niego nie przez Gdańsk, nie przez Szczecin, ale przez Rotterdam czy Hamburg – wskazuje minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Bo tak jest korzystnie dla importerów. Kolejna zmiana będzie dotyczyła mikro, małych i średnich przedsiębiorców; tych, którzy dopiero ruszają na podbój rynku.

– Początkujący przedsiębiorca w ciągu 12 miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w sytuacji, w której dopuści się jakiegoś błędu, niewielkiego, nieznacznego, nie będzie obciążony karą w sytuacji, w której ten błąd naprawi – dodaje minister Jadwiga Emilewicz.

Tutaj pomyłkę trzeba odróżnić od celowego działania – mówi ekonomista dr Krystian Mieszkała. Do tej pory za pomyłkę przedsiębiorca mógł i może dostać mocno po kieszeni.

– Ponieważ błędy niezawinione, niestety były i są traktowane jako błędy, które podatnika nie usprawiedliwiają przed odpowiedzialnością karno-skarbową – wskazuje.

Celem wszystkich regulacji jest budowanie zaufania przedsiębiorcy do państwa.

– Jest to taki dobry i czytelny sygnał wysłany do urzędników ze strony rządu, że rząd stoi po stronie przedsiębiorcy, wszystkich uczciwych przedsiębiorców chce wspierać – zaznacza ekonomista Małgorzata Popławska.

I to właśnie współpraca rządu i przedsiębiorców pozwoliła wypracować pakiet przyjazne prawo. O te wszystkie zmiany zabiegali sami właściciele firm – przekonuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ