Von der Leyen buduje skład Komisji Europejskiej. Już stawia pierwszy warunek

Ursula von der Leyen rozpoczęła kompletowanie Komisji Europejskiej. Kraje członkowskie mogą oficjalnie już przysyłać kandydatury na komisarzy. Nowa Komisja Europejska rozpocznie pracę jesienią i zastąpi tę obecną, na czele której stoi Jean-Claude Juncker.

W najbliższych miesiącach von der Leyen ma prowadzić rozmowy z rządami unijnych krajów na temat kandydatów i tek, które zostaną im przydzielone. We wtorek, podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim powiedziała ona, że zapewni pełną równowagę płci w przyszłej Komisji Europejskiej. – Jeśli państwa członkowskie nie zaproponują wystarczającej liczby kobiet komisarzy, nie zawaham się, aby poprosić o nowe nazwiska – dodała.

Kiedy po rozmowach z unijnymi rządami teki w nowej Komisji zostaną przydzielone poszczególnym kandydatom, pojawią się oni we wrześniu na przesłuchaniach w Parlamencie Europejskim. W przeszłości zdarzało się, że po przesłuchaniach europosłowie opiniowali negatywnie kandydatury i państwa członkowskie zmuszone były przysłać nowych kandydatów. Tak było między innymi w przypadku Słowenii, Bułgarii i Włoch.

Po uzyskaniu przez kandydatów pozytywnej oceny europosłów, Ursula von der Leyen pojawi się jeszcze raz w Parlamencie Europejskim jesienią, kiedy przedstawi cały skład Komisji Europejskiej i ponownie będzie musiała uzyskać poparcie europosłów.

Źródło: IAR/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ