IMGW ostrzega mieszkańców 14 województw! Burze z gradem i wiatr w porywach do 100 km/h

Tylko północny-zachód kraju nie obejmują alerty wydane dziś przez IMGW. W większości Polski spodziewane są dziś burze i burze z gradem. Instytu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe dla 14 województw. Najgroźniejsze burze mają wystąpić w południowo-wschodniej Polsce.

Drugim stopniem zagrożenia pogodowego objęte w całości są województwa: podkarpackie, małopolskie, lubelskie, śląskie i świętokrzyskie, a także południowa część województwa mazowieckiego.

W tych regionach IMGW przewiduje ok. 40 mm deszczu, wiatr osiągający w porywach prędkość 100 km/godz.

Pierwszy stopień zagrożenia obowiązuje w całości województw dolnośląskiego, opolskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz łódzkiego oraz dla północy województwa mazowieckiego, południowej części województwa wielkopolskiego i wschodnich powiatów województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Tutaj ma spaść ok. 30 mm deszczu, a wiatr ma osiągać maksymalną prędkość ok. 80-90 km/godz.

Na całym terenie objętym ostrzeżeniami trzeba się liczyć z opadami gradu.

IMGW nie spodziewa się burz i gradu w Lubuskiem, na Pomorzu Zachodnim, w północnej Wielkopolsce, zachodzie Pomorskiego i zachodzie Kujawsko-Pomorskiego.

Należy pamiętać, że na terenach objętych ostrzeżeniami mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, groźne dla zdrowia i życia ludzi.

Źródło: IMGW, IAR, Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ