Senat przyjął rządową ustawę dotyczącą 500+ dla dorosłych niepełnosprawnych

wozek.jpg

Senat przyjął z poprawkami rządową ustawę w sprawie dodatku 500+ dla dorosłych niepełnosprawnych. Za regulacją zagłosowało 59 senatorów, przeciw było 8, a 16 kolejnych wstrzymało się od głosu.

Poprawki zgłoszone przez PiS zakładają między innymi, że świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji w wysokości nie wyższej niż 500 złotych miesięcznie, przy czym łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 złotych.

Ustawa wróci teraz do Sejmu. O 18.30 zajmie się nią komisja polityki społecznej i rodziny. O 20.00 posłowie zaopiniują korekty na posiedzeniu plenarnym.

Senat odrzucił natomiast poprawki zgłaszane przez posłów opozycji, które przewidywały m.in. coroczną waloryzację świadczenia, objęcie nim niepełnosprawnych osób małoletnich oraz uniezależnianie prawa do świadczenia uzupełniającego od wysokości już otrzymywanych świadczeń.

Podczas uchwalania tej ustawy w Sejmie przyjęta została poprawka klubu PO-KO przewidująca, że o świadczenie uzupełniające będą mogły wnioskować osoby, które otrzymują świadczenia nieprzekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (1100 zł brutto).

Zgodnie z poprawką PO-KO do tej kwoty nie byłby wliczany m.in. dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

Źródło: IAR/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ