Plastikowa butelka zwrotna Zieloni proponują pilotażowy program automatów do recyclingu opakowań plastikowych

Z uwagi na panującą suszę, Wrocław zalewają plastikowe butelki po napojach orzeźwiających, których nie da się wyrzucić do dedykowanych pojemników. Produkcja i utylizacja wszechobecnego, niestety, plastiku stanowią poważne wyzwanie dla Wrocławia i dla Polski. Chociaż w statystykach dotyczących poziomu recyclingu Polska wypada powyżej średniej europejskiej, jest to w dalszym ciągu poziom niewystarczający.

Rozwiązanie problemu skupu i powtórnego wykorzystania opakowań z tworzyw sztucznych już istnieje i naprawdę dobrze funkcjonuje na zachodzie Europy. W Niemczech od kilkunastu już lat stoją automaty, które skupują plastikowe butelki. Dlatego proponujemy wprowadzenie podobnego systemu we Wrocławiu. Niestety nie będziemy na tym polu pionierami, gdyż podobny system działa w Krakowie i w Warszawie.

Wrocławskie koło Partii Zieloni przygotowało projekt obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej „Plastikowa butelka zwrotna”, w którym proponuje pilotażowy zakup jednego automatu do skupu butelek plastikowych. W celu obniżenia kosztów programu można podjąć działania mające na celu pozyskanie partnerów akcji zainteresowanych zwiększeniem poziomu odzyskiwania surowców wtórnych na terenie gminy Wrocław. Działania takie odniosły sukces w innych miastach.

Po zebraniu wymaganych 300 podpisów uchwała zostanie zaprezentowana Radzie Miejskiej Wrocławia i poddana pod głosowanie. Jej przyjęcie będzie wyraźnym i czytelnym sygnałem, że nasze miasto jest gotowe na wprowadzanie ekologicznych rozwiązań, dzięki którym plastikowe butelki będą poddawane recyklingowi. Jednocześnie efektem podjęcia uchwały będzie podwyższenie świadomości ekologicznej mieszkańców i mieszkanek Wrocławia.

Zbiórka podpisów zacznie się we wtorek, 30 lipca 2019 roku, od godziny 14:30. Poparcie projektu będzie można wyrazić podczas organizowanych cyklicznie, co weekend, Zielonych Stolików. O ich lokalizacji będziemy informować na stronie koła na portalu społecznościowym Facebook.

PODZIEL SIĘ