Dziennikarka OKO.press przekonuje: zryw powstańczy był m.in. przeciw “upodleniu z powodu orientacji”

Dziennikarka OKO.press Agata Szczęśniak odniosła się we wpisie na Twitterze do motywów wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak wskazuje, był to zryw przeciwko m.in. „upodleniu z powodu orientacji”. Gdzie posiadła tę tajemniczą wiedzę? Internauci również próbują dociec

Dziennikarka zwróciła się do narodowców, wytykając im „porażającą ignorancję historyczną”. “Narodowcy, wasza ignorancja historyczna jest porażająca. Nie, powstanie warszawskie nie było przeciwko bolszewikom, jak dowodzicie teraz pod Rotundą. Było przeciwko faszyzmowi i nazistowskim okupantom. Przeciwko upodleniu ludzi z powodu pochodzenia, narodowości, orientacji” – napisała Szczęśniak.

“Czy może Pani podać poważną literaturę przedmiotu, w której mowa o Powstaniu Warszawskim jako zrywie przeciwko “upodleniu z powodu orientacji”? Byłbym wdzięczny” – odpisała Agacie Szczęśniak jeden z internautów.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Źródło: Twitter/@a_szczesniak80/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ