W życie weszła ustawa o zerowym PIT. Dr Mieszkała : Z pewnością polepszy sytuację młodych osób

W życie weszła ustawa o zerowym PIT dla osób do 26. roku życia. Młode osoby, które już teraz chcą otrzymać wyższą wypłatę, powinny złożyć specjalne oświadczenie u pracodawcy.

Wprowadzenie zerowego PIT-u dla młodych ludzi w lutym zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w ramach tzw. piątki Kaczyńskiego. Na początku lipca parlament przyjął ustawę w tej sprawie. Ponad tydzień temu podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Wczoraj nowe przepisy weszły w życie.

– Dla mnie jest to przede wszystkim wielka inwestycja w przyszłość naszego kraju – przekonywał premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla CNN.

Z podatku PIT zostaną zwolnione osoby zatrudnione na etacie czy umowach zlecenie.

– W im młodszym wieku podejmie się pracę zarobkową, tym dłużej będzie obowiązywał ten zerowy PIT. Jak wiemy, do ukończenia 26. roku życia – wskazał senator PiS Jan Maria Jackowski.

Przykładowo osoba, która zarabia najniższą krajową, czyli 2250 zł brutto, zyska co miesiąc 133 zł. Rocznie to ponad 1,5 tysiąca zł – wyliczył dr Krystian Mieszkała, ekonomista.

– Z pewnością polepszy sytuację młodych osób. Ponieważ te osoby wchodząc na rynek pracy, nie zarabiają zbyt dużych kwot, zatem zwolnienie z podatku zwiększy ich budżety – podkreślił dr Krystian Mieszkała.

Młode osoby, które chcą otrzymać już teraz wyższą wypłatę, muszą złożyć oświadczenie u swojego pracodawcy, że są uprawnione do ulgi – mówiła Wioleta Działdowska z Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

– Z podatku zostaną zwolnione przychody za okres od sierpnia do grudnia – wskazała.

Jeśli młody pracownik nie złoży takiego oświadczenia, zwrot z podatku PIT otrzyma w przyszłym roku. Z zerowej stawki mogą skorzystać osoby, których roczne dochody nie przekraczają 85 528 zł. Próg na ten rok jest proporcjonalnie niższy.

– Zwolnienie dotyczy przychodów osiągniętych w tym roku w wysokości 5/12 limitu rocznego, tj. do kwoty 35,636 zł 67 groszy – poinformowała Wioleta Działdowska.

W tym roku zmiana ma kosztować sektor finansów publicznych blisko miliard złotych. W kolejnych latach będzie to dwa i pół miliarda rocznie. Budżet Państwa poradzi sobie z tym wydatkiem – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Chcemy, aby młodzi ludzie pozostali w Polsce. Chcemy, żeby szybko znaleźli pracę, żeby zebrali doświadczenie zawodowe i nie emigrowali. Nie chcemy być państwem starzejącym się czy umierającym, chcemy być państwem z przyszłością – podkreślał premier.

Z zerowego podatku PIT skorzystają dwa miliony młodych osób.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ