Telefon ładowany spodniami?

Na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej powstała technologia pozwalająca zasilać mobilne urządzenia elektroniczne za pomocą tekstylnej ładowarki. Wynalazek może zastąpić obecne na rynku ciężkie, często o dużych rozmiarach powerbanki, które często zawierają substancje toksyczne.

Autorką innowacyjnego rozwiązania jest prof. Katarzyna Grabowska, która swój pomysł realizuje w oparciu o prace badawcze nad strukturą i właściwościami nitek ozdobnych i hybrydowych.

Tekstylna ładowarka może być zarówno zastosowana już na etapie produkcji odzieży i stanowić jej stały element, jak również może być odrębnym produktem. Produkt pozwala na ładowanie smartfona lub tableta za pomocą ruchu ciała np. podczas biegu lub innej aktywności fizycznej – wyjaśnia autorka  innowacyjnego urządzenia, prof. K. Grabowska.

Działanie technologii zakłada wszycie  w jedną z części odzieży nitki do indukcji elektromagnetycznej, która połączona przewodami z przetwornikiem prądu zasila urządzenie elektroniczne.  W drugiej zaś części odzieży znajdującej się w bliskim kontakcie z pierwszym umieszczono magnes stały. Dzięki przemieszczaniu się ruchem wahadłowym względem siebie obu elementów (tj. magnesu oraz nitki) podczas wykonywania przez użytkownika codziennych czynności, indukowany zostaje, a następnie przetworzony przez przetwornik prąd elektryczny, który dzięki dostosowaniu do postaci zgodnej z wymaganiami zasila podłączone mobilne urządzenie elektroniczne.

Nowa ładowarka jest odporna na uderzenia i wpływ czynników atmosferycznych. Ideą technologii z PŁ jest zapewnienie użytkownikom stałego dostępu do energii elektrycznej w celu podtrzymywania działania urządzeń mobilnych. W konsekwencji urządzenie to wykluczy z życia problematyczne procesy związane z częstym ładowaniem telefonu czy tabletu.

Obecnie wynalazek otrzymał wsparcie finansowe z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu INKUBATOR INNOWACYJNOŚCI 2.0., którego celem jest wsparcie procesu zarządzania wynikami badań na drodze promocji oferty technologicznej oraz udziału w wybranych wystawach i targach. Efektem tych działań będzie pozyskanie partnera biznesowego, co pozwoli na ukończenie badań i demonstrację ostatecznej formy technologii z postaci gotowego produktu przygotowanego do wdrożenia na rynek.

źródło: gazeta Obywatelska

PODZIEL SIĘ