Próbował wymienić fałszywe funty w jednym z kantorów

pixabay.com

Pewien młody mieszkaniec Wrocławia został zatrzymany przez staromiejskich policjantów w kantorze po tym, jak próbował wymienić kilka tysięcy funtów szterlingów, które rzekomo otrzymał od nieznanego mu mężczyzny. Czujna kasjerka zauważyła, że ma do czynienia z “fałszywkami” i wezwała na miejsce funkcjonariuszy.

Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą, policjanci stale powtarzają, aby nie ufać osobom, których się nie zna. Nawet jeśli przedstawiają się jako dawno niewidziani członkowie rodziny, znajomi rodziców, czy bogaci biznesmeni. Niestety, o tych podstawowych zasadach zapomniał pewien 26-letni mieszkaniec Wrocławia, kiedy do sklepu w którym pracował, przyszedł nieznany mu mężczyzna.

26-latek po zatrzymaniu opowiedział policjantom, że kiedy nieznajomy wyglądający na osobę zamożną, zapoznał się z asortymentem sklepu, zaproponował sprzedawcy pewien interes. Twierdził, że bardzo się spieszy, a potrzebuje gotówki w postaci polskich złotych. Przy sobie posiadał jednak tylko brytyjskie funty i nie miał czasu, aby udać się do kantoru. Spytał sprzedawcy, czy ten wymieni mu obcą walutę w zamian za kilkuprocentową prowizję. 26-latek przystał na tę propozycję, wydał ze sklepowej kasy kilka tysięcy złotych w zamian za funty o większej wartości.

Wtedy nieznajomy opuścił sklep, a sprzedawca po kilku godzinach wybrał się do jednego z kantorów, aby wymienić funty na złotówki, oczywiście licząc na spory zysk. Przy okienku kasowym usłyszał jednak, że jego pieniądze nie zostaną wymienione, a po chwili na miejscu zjawili się policjanci z Komisariatu Wrocław Stare Miasto. Okazało się, że wszystkie funty, które miały być warte ponad 10 tys. zł., są fałszywe.

Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzuty w tej sprawie, a sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Funkcjonariusze sprawdzają teraz, czy faktycznie opowiedział im prawdziwą historię. Za wprowadzanie do obiegu fałszywych banknotów grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KMP we Wrocławiu

 

PODZIEL SIĘ