PROF. W. WYSOCKI: BITWA WARSZAWSKA MA OLBRZYMIE ZNACZENIE CYWILIZACYJNE


Gdyby Bolszewikom udało się uruchomić front południowy, to prawdopodobnie Europy by nie było w takim kształcie, w jakim dzięki Polakom ocalała. Dlatego Bitwa Warszawska ma olbrzymie znaczenie cywilizacyjne – mówił prof. Wiesław Wysocki, historyk, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Bitwa Warszawska „Cud nad Wisłą” była bitwą stoczoną w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Była najważniejszą bitwą tej wojny, przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na tereny Europy Zachodniej. Dzięki zwycięstwie Polska zachowała niepodległość.

Prof. Wiesław Wysocki przytoczył słowa brytyjskiego dyplomaty Edgara Vincenta D’Abernona.

– Napisał „To była 18. bitwa w dziejach świata, która zmieniła dzieje świata.” Właśnie gdyby nie to zwycięstwo polskie, Europa byłaby zbolszewizowana. Niewdzięczna Europa nie pamięta o tym, że uratowaliśmy jej skórę, płacąc wysoką cenę – powiedział historyk.

„Wojska bolszewickie były w pościgu za wojskami polskimi i były spragnione łupów, jakie spodziewali się w Warszawie zdobyć ” – stwierdził gość Radia Maryja.

– Warszawa była przecież dla nich miastem wielce zasobnym i liczyli, że kto pierwszy wejdzie ten będzie miał największe profity. Już cieszyli się na wieść o tym, że będą mogli tutaj hulać po Warszawie, stąd pewność zwycięstwa u nich była olbrzymia. Depeszowano przecież, że Warszawa jest w rękach Bolszewików. Okazało się, że determinacja polska powstrzymała ich zapędy tak, jak chciał Naczelny Wódz na przedpolu Warszawy. 1. Dywizja Generała Franciszka Latinika zatrzymała pierwszy impet bolszewicki. Potem wkroczyła 5. Armia Generała Władysława Sikorskiego na północy z rejonu Modlina i w końcu uderzenie, które nastąpiło znad Wieprza 16 sierpnia, dwóch armii spod dowództwa Naczelnego Wodza – opisywał prof. Wiesław Wysocki.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę na rolę, jaką w Bitwie Warszawskiej miał ks. Ignacy Skorupka.

– On jakby wywróżył, wyprorokował to zwycięstwo. Zabronił siostrom przenosić sierociniec, powiedział, że „w dniu Maryjnym, w dniu święta Maryjnego, będzie zwycięstwo”. Poległ i stał się symbolem obrony Warszawy, determinacji w tej obronie, ale jednocześnie symbolem dla kapelanów, którzy szli ręka w rękę z żołnierzem polskim. Kapelan miał przecież obowiązek być na pozycjach wyjściowych albo w punkcie sanitarnym, a nie iść z żołnierzem do ataku. Ksiądz Skorupka poszedł do ataku z krucyfiksem – opowiedział

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ