Pompy ciepła zieloną energią jutra

Pompy ciepła wykorzystują energię słoneczną zatrzymaną w ziemi, wodach gruntowych, powietrzu atmosferycznym lub energię geotermalną, które występują w nieograniczonej ilości niezależnie od pory roku. Dzięki korzystaniu z takiego źródła, można ogrzać nasz budynek i wodę użytkową oszczędzając pieniądze i jednocześnie chroniąc środowisko.

Zadaniem pompy ciepła jest wyciągnięcie ciepła z jednego miejsca i oddanie go przy wyższej temperaturze w innym miejscu. Urządzenie przepompowuje (przenosi) ciepło
z otoczenia budynku, nazywanego źródłem dolnym do instalacji grzewczej domu, którą określa się jako źródło górne. Wielkością i wyglądem przypomina lodówkę lub klimatyzator, również zasada działania jest do nich bardzo zbliżona. Pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną, ale końcowy bilans wypada niezwykle korzystnie, ponieważ otrzymujemy darmową energię na ogrzanie domu.

Pompy ciepła wykorzystują różne źródła:

grunt- w tym przypadku dolnym źródłem energii jest glikol-woda. Jest to najczęściej wykorzystywane źródło ciepła. Dolne źródło może być zrealizowane w układzie poziomym lub pionowym. Wszystko zależy od powierzchni naszej działki. Kolektor poziomy jest dość tani w wykonaniu, ale potrzebna jest duża działka, na której rury muszą być ułożone poziomo w postaci spirali lub meandrów poniżej strefy zamarzania gruntu. Kolektor pionowy natomiast jest zdecydowanie droższy lecz do jego wykorzystania nie potrzebujemy dużej działki, ponieważ wykorzystuje wyższą temperaturę gruntu na większych głębokościach.

powietrze- dolnym źródłem energii jest wymiennik ciepła, odbierający ciepło z powietrza atmosferycznego. Taka pompa jest najłatwiejsza w zainstalowaniu, jednak najmniej efektywna. Gdy na dworze robi się zimno, potrzeba najwięcej ciepła do ogrzania pomieszczeń, wtedy pompa zużywa więcej energii elektrycznej do wytworzenia tej samej ilości ciepła. Gdy przychodzi duży mróz pompa taka, w ogóle nie może pracować, a energię cieplną wytwarza wbudowana w nią grzałka elektryczna. Wówczas koszty ogrzania budynku rosną i sięgają kosztów ogrzewania elektrycznego. Pompa pracuje ekonomicznie jedynie wtedy, gdy temperatura otoczenia jest umiarkowana.

infografika wDolnymŚląsku.com

Woda/Woda lub Woda/Powietrze

Pompa wodna korzysta z ciepła zlokalizowanego w wodzie gruntowej i jest efektywnym dolnym źródłem energii. Do jej działania potrzeba dwóch odwiertów, z jednego woda będzie czerpana, z której pompa odbiera ciepło, a z drugiego woda która oddała ciepło będzie odprowadzana. Jeżeli na działce znajduję się staw lub zbiornik nie musimy w ogóle wiercić studni. Zimą temperatura stawu przy dnie nie zmienia się i dzięki temu zapewnia wysoką efektywność. Instalacja opłaca się tylko przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na energie ponieważ jej elementy często korodują, a czerpana woda jest zanieczyszczona i wymaga ciągłego filtrowania.

Z trzech przedstawionych pomp ciepła, najczęściej wykorzystywanym źródłem ciepła pompy jest grunt. Pompy ciepła to niezawodne i niezwykle bezpieczne urządzenia, oprócz niskich kosztów wytworzenia ciepła dochodzą mniejsze koszty konserwacji. Tym samym zmniejszamy emisję CO2, w porównaniu z tradycyjnymi metodami pozyskiwania energii. Pompy ciepła działają cicho, automatycznie i nie potrzebują konserwacji, nie trzeba martwić się o wizytę kominiarza czy serwis kotła. Pompy ciepła nie wytwarzają płomienia i tym sposobem nie tworzą zagrożenia pożarowego. Do argumentów za wykorzystaniem dochodzi również fakt, ze niektóre pompy ciepła nie tylko pełnią funkcję ogrzewania budynków, ale także latem funkcję ich chłodzenia.

Najważniejsza jest jednak wycena inwestycji, ponieważ pompy ciepła to wysokie koszty zakupu i instalacji, należy jednak pamiętać, że inwestycja zwraca się po kilku latach.

https://muratordom.pl/instalacje/pompy-ciepla/zasada-dzialania-pompy-ciepla-powietrze-woda-grunt-aa-qb5i-ZTiJ-hAMa.html
http://www.nowoczesnegrzanie.pl/pompy-ciepla.html

DH

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ