Dolny Śląsk liderem karuzeli VAT. Dr Mieszkała: to największy grzech rządów PO-PSL, które przymykały oko na ten proceder

Za czasów rządów PO-PSL wyłudzanie milionów z podatku VAT nie było traktowane jako przestępstwo, ale wykroczenie. Warto podkreślić, że według ekonomistów  na przestrzeni 8 lat rządów PO-PSL budżet państwa stracił co najmniej 262 mld zł

Na Dolnym Śląsku prowadzonych jest kilka śledztw dotyczących gigantycznych wyłudzeń VAT-u o których informowały media w całej Polsce. Nie dalej niż w lutym tego roku Centralne Biuro Śledcze Policji z Wrocławia informowało o kolejnej realizacji w sprawie jednego z największych wyłudzeń podatku VAT. W wyniku działalności tej przestępczej działalności grupy Skarb Państwa mógł być uszczuplony o przynajmniej 800 mln zł. W wyniku intensywnej pracy śledczych dotychczas ustalono i zabezpieczono w tej sprawie nieruchomości i ruchomości m.in. dwie lokomotywy oraz pieniądze, należące do podejrzanych o łącznej wartości 263 mln zł.

Z kolei pół roku temu Prokuratura Regionalna we Wrocławiu informowała nas o ok. 20 śledztwach związanych z wyłudzaniem podatku VAT i kolejnych ponad 70 prowadzonych w naszym regionie. Pod lupę śledczych w tych postępowaniach trafiło prawie 400 osób. Kilkanaście dni temu Prokurator Okręgowy w Legnicy skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2010 – 2012 w Legnicy, Warszawie, Gdańsku i innych miejscowościach, dokonując fikcyjnego obrotu olejem napędowym, spowodowała uszczuplenie w budżecie Skarbu Państwa podatku VAT w łącznej kwocie ponad 67 mln zł.

Jak mówi „Dodatkowi Dolnośląskiemu” dr Krystian Mieszkała prawnik i ekonomista, wyłudzenia podatku VAT to największy grzech rządów PO-PSL, które przymykały oko na ten proceder.

 – Sama karuzela podatkowa jest procesem w którym występuje szereg podmiotów bardzo często mających siedzibę poza Polską. Podmioty te dokonują między sobą fikcyjne operacje tj. w rzeczywistości nie dokonują świadczenia usług lub dostawy towarów, a mimo to wystawiają faktury, wskazując podatek VAT do zwrotu – tłumaczy dr Krystian Mieszkała. – W ten sposób w bardzo krótkim czasie można wyłudzać ze skarbu państwa milionowe kwoty.  Najczęściej firmy, które występowały o zwrot były zarejestrowane na tzw. słupy czyli fikcyjne osoby – np. na bezdomnych, którzy nie posiadali majątków, a faktur i wyłudzanych kwot nawet nie widzieli na oczy. Nie było zatem możliwości egzekwowania poniesionych w ten sposób strat. Innym przejawem patologii przy wyłudzeniach VAT-u  był układ korupcyjny w którymi skorumpowany urzędnik skarbowy celowo nie kontrolował podatnika przez 5 lat. Po tym czasie zgodnie z prawem nie można było odzyskiwać wyłudzonych pieniędzy. – Warto zauważać, że sektorem gdzie dokonywano miliardowych wyłudzeń był sektor paliowy dlatego obecny rząd wprawił bardzo skuteczny środek zaradczy czyli pakiet paliwowy – dodaje Krystian Mieszkała.

Dodatek Dolnośląski GPC

PODZIEL SIĘ