Wrocław: 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. List Przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP

Poseł Mariusz Orion Jędrysek

Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej rozpoczęły się o godz. 4.45, od Apelu Pamięci na Cmentarzu Żołnierzy Polskich we Wrocławiu. Wśród polityków, samorządowców, służb mundurowych byli weterani wojenni, kapłani kościołów różnych wyznań i wrocławianie.

Ta wojna w zamierzeniu agresorów miała być najbardziej brutalna i skierowana na eksterminację ludności cywilnej. Z cywilizacji światowej mieli zniknąć Polacy, naszych dzieci, wnuków już być nie miało – po prostu! -powiedział nam Poseł Mariusz Orion Jędrysek

Po krótkich przemówieniach zapalono biało-czerwone znicze, złożono kwiaty. Kompania honorowa Wojska Polskiego z Garnizonu Wrocław, pod dowództwem płk Dariusza Krzywdzińskiego oddała salwę honorową.

Poseł Mariusz Orion Jędrysek odczytał list od Przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP:

Czcigodni Weterani walk o niepodległość Polski, dostojni goście, Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, żołnierze! Szanowni Państwo!

Spotykamy się w tym symbolicznym dniu o świcie 1 września jak każdego roku, by oddać hołd i uczcić pamięć polskich bohaterów. Bohaterów, którzy jako pierwsi w Europie i na świecie ośmielili się powiedzieć „nie” dwóm największym totalitaryzmom jakie wydała ludzkość. Niemieckiemu narodowemu socjalizmowi i radzieckiemu komunizmowi. 

Za ten stanowczy sprzeciw zapłaciliśmy ogromną cenę. Miliony istnień ludzkich, przelanej krwi, łez i cierpienia. W tym dniu gdy o 4.40 pierwsze bomby spadały na Wieluń, a chwilę później o 4.45 salwy z pancernika Schlezwig-Holestein rozpoczęły największy kataklizm w historii XX wieku cała Polska, Wojsko Polskie staje przed Wami czcigodni Weterani na baczność. 

Jak mawiał Marszałek Józef Piłsudski „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zamieszkujących dane terytorium”, albo jak powiedział Poeta: … „kto pamięć sprzedaje ten niewart pamięci!” Dlatego też my tu zebrani winni jesteśmy tę pamięć pokoleniu, które za największą wartość stawiało Boga, honor i wolną ojczyznę. Wartości za które bez chwili wahania gotowi byli ponieść, i płacili, najwyższą cenę.

Cześć i chwała Bohaterom

Przewodniczący Komisji Obrony Narodowej, Sejm RP

Michał Jach WARSZAWA 2019

od lewej Poseł Mariusz Orion Jędrysek oraz  Poseł Jacek Świat
PODZIEL SIĘ