Poseł Świat o Przystanku Niepodległość: Warto inwestować w nasze państwo, w kulturę, naukę historii

Przystanek Niepodległość? – to fenomen natychmiast odpowiadają uczestnicy patriotycznego wydarzenia, organizowanego od pięciu lat w różnych miasteczkach na Dolnym Śląsku. W tym roku biało-czerwoną flagę zobaczą mieszkańcy Polanicy Zdroju.

Poseł Jacek Świat bywał tam jako gość i prelegent. Dzisiaj również wystąpi w podwójnej roli. Zapytaliśmy posła, dlaczego ściąga on tyle znamienitych osób?

Kolejny raz spotykamy się w “pięknych okolicznościach” Kotliny Kłodzkiej. Był Lewin, potem Duszniki, teraz Polanica. Przystanek Niepodległość to zjawisko niezwykłe. Organizowane społecznymi siłami spotkania ludzi, którzy nie wstydzą się manifestowania swojego patriotyzmu, którzy nie boją się powiedzieć: warto być Polakiem.

Jak zawsze, będą ciekawe dyskusje ciekawych ludzi, koncerty, spektakle, wystawy. A nade wszystko możliwość spotkania się z przyjaciółmi z całej Polski. Pogadania bez pośpiechu, w oderwaniu od codziennej krzątaniny.

Polska to nie tylko miejsce na mapie. To ojczyzna, to wielka tradycja i kultura. To także codzienne wyzwanie. Co robić, by żyło nam się coraz lepiej, dostatniej, w poczuciu wolności. Co robić, by nasza niepodległość nie została zmarnowana przez głupotę, złą wolę czy obłąkane ideologie. I jakie zadania stoją przed nami, obywatelami, by swoim potomnym zostawić Polskę w lepszym stanie, niż ją zastaliśmy. Jest o czym myśleć, jest o czym rozmawiać.

Ale przecież nie żyjemy po to, by się zamartwiać i w każdym przejawie życia widzieć zagrożenia. Przeciwnie. Przystanek Niepodległość to spotkanie radosne. Bo żyjemy w wolnej Polsce, bo nasz kraj zmierza w dobrym kierunku, bo jesteśmy bogaci dorobkiem kultury i cywilizacji danej nam przez naszych przodków.

Przystanek Niepodległość przypomina nam także, że patriotyzm się opłaca. Warto inwestować w nasze państwo, w kulturę, naukę historii. Tylko państwo, które samo siebie szanuje, będzie szanowane. Państwo zamożne i uczciwie rządzone będzie ważnym graczem na światowym rynku polityki. Tylko sile państwo zagwarantuje nam ochronę przed agresorami, codzienne bezpieczeństwo, wolność osobistą czy uczciwe zasady gospodarowania.

Wysoka kultura debat, artystyczne emocje najwyższej próby, uśmiech i optymizm. To jest Przystanek. Warto tu być, bomu jest Polska!

PODZIEL SIĘ