Prezydent: Historia ma fundamentalne znaczenie wspólnototwórcze

materiały prasowe
– Nie byłoby takiej Polski, jaką mamy dzisiaj, gdyby nie wielkie państwa dzieło dokumentowania, uczenia, kształcenia – mówił prezydent Andrzej Duda w Lublinie podczas XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.

– Historia ma fundamentalne znaczenie wspólnototwórcze, historia ma fundamentalne znaczenie państwowotwórcze – oświadczył prezydent podczas uroczystości.

 W jego przekonaniu “nie byłoby takiej Polski, jaką mamy dzisiaj – dumnej, kroczącej pod biało-czerwonymi sztandarami w Marszu Niepodległości 11 listopada, w setną rocznicę jej odzyskania przez Polskę, gdyby nie wielkie państwa dzieło dokumentowania, uczenia, kształcenia”.

– Kształcenia kolejnych także i pokoleń historyków na polskich uczelniach. Tych, którzy wykonują tą najbardziej fundamentalną pracę – uczą młodzież tego, co w naszej historii ważne. Tego, co powinno być mocno zapamiętane po to, żeby wiedzieć, jaka ta historia była i po to, żeby wiedzieć, gdzie w tej historii można spokojnie ocenić, że np. popełniono błęd – kontynuował prezydent.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ