Wrocławska kandydatka Lewicy krytykuje Kidawę-Błońską i deklaruje: “Lewica zapewni prawo do aborcji”

W niedzielę Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na stanowisko premiera, zapowiedziała, że jej ugrupowanie nie planuje złagodzenia przepisów antyaborcyjnych.

Jej decyzję skrytykowała dzisiaj podczas konferencji prasowej w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, kandydatka Lewicy we Wrocławiu, działaczka o prawa kobiet i jedna z liderek Czarnych Protestów w 2016 roku: “Niespełna 24 godziny temu pani Małgorzata Kidawa-Błońska zadeklarowała jednoznacznie, że nie chce złagodzenia bardzo restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego, które dziś obowiązuje w Polsce. Bez żadnej dyskusji, bez próby rozmowy, bez próby usłyszenia głosu Polek, kobiet, koleżanek z innych partii opozycyjnych. To bardzo przykra informacja, w szczególności budząca nasze zdziwienie, ponieważ, jak pokazują badania, nawet 80% dotychczasowego elektoratu Platformy Obywatelskiej jest za tym, żeby ustawę antyaborcyjną złagodzić”.

Link do nagrania: https://www.facebook.com/watch/?v=434613787157564

“PiS chce, żeby nam, Polkom, kobietom było gorzej. Platforma Obywatelska chce, żeby nam, Polkom, kobietom było tak samo źle jak dotychczas. Tylko Lewica chce, żeby Polkom sytuacja się poprawiła, bo Lewica chce w Polsce budowy nowoczesnego państwa dobrobytu” – powiedziała Dziemianowicz-Bąk. – “A nowoczesne państwo dobrobytu to z jednej strony godne płace, równe płace dla kobiet i mężczyzn, to ochrona przed przemocą, to dostęp do bezpiecznej i bezpłatnej antykoncepcji, także antykoncepcji awaryjnej. To także prawo do decydowania o tym, czy i kiedy chcemy zostać matkami. Nie można nam tego prawa odbierać. Nie widzimy powodów, dla których mamy mieć gorszą sytuację niż Europejki” – mówiła dalej Dziemianowicz-Bąk.

“Dlatego do tych wszystkich kobiet, które są rozczarowane postawą Małgorzaty Kidawy-Błońskiej zwracamy się dzisiaj z jednoznaczną deklaracją: możecie liczyć na Lewicę. W Sejmie złożymy projekt ustawy liberalizującej dostęp do aborcji, wprowadzający prawo do aborcji na żądanie kobiety do 12 tygodnia ciąży. Ten projekt jest już gotowy. On czeka na złożenie. Po 13 października zmieni się sytuacja kobiet w Polsce, zmieni się na lepsze, bo wszystkie Polki na to zasługują” – powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk startuje z ostatniego, 28 miejsca na wrocławskiej liście Lewicy (KW SLD, lista nr 3).

PODZIEL SIĘ