9.8 C
Wrocław
Znaleziono kolejne szczątki na Westerplatte. Znamy szczegóły nowego odkrycia

Znaleziono kolejne szczątki na Westerplatte. Znamy szczegóły nowego odkrycia

W trakcie prac archeologicznych na Westerplatte w Gdańsku odnaleziono kolejne szczątki. – Ze względu na samą lokalizację tych szczątków, pozwalamy sobie podejrzewać, że może być to kolejny obrońca Westerplatte – powiedział w rozmowie z niezalezna.pl Aleksander Masłowski, rzecznik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r.

We wtorek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin poinformował, że podczas prac archeologicznych na Westerplatte odkryto szczątki należące najprawdopodobniej do polskiego żołnierza. Zachowała się czaszka wraz z kośćmi.

Jest to prawdopodobnie jedna z ofiar bombardowania wartowni nr 5, które lotnictwo niemieckie dokonało 2 września 1939 r., drugiego dnia walk – mówił wówczas Sellin.

Zachowała się czaszka ze śladami nadpalenia wraz z uzębieniem oraz kości klatki piersiowej. Odkrycia dokonała czteroosobowa grupa archeologów podczas rozpoczętego tydzień temu piątego etapu prac archeologicznych prowadzonych na Westerplatte przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dziś dokonano kolejnego odkrycia. Wiele wskazuje również na to, że szczątków może być w tym miejscu znacznie więcej.

Skontaktowaliśmy się z rzecznikiem Muzeum II Wojny Światowej w tej sprawie.

– To prawda, odnaleziono kolejne szczątki na Westerplatte – powiedział w rozmowie z niezalezna.pl Aleksander Masłowski.

W oddaleniu około trzech metrów od szczątków znalezionych kilka dni temu natrafiono na ślad kolejnych ludzkich szczątków. Po dalszym badaniu archeologicznym okazało się, że jest to prawdopodobnie kompletny szkielet – tyle na ten temat w tej chwili wiemy

– zapewnił nas rzecznik.

Ze względu na samą lokalizację tych szczątków, pozwalamy sobie podejrzewać, że może być to kolejny obrońca Westerplatte, którego szczątki właśnie w ten sposób odnaleźliśmy.
– powiedział nam Aleksander Masłowski.

Jak się dowiedzieliśmy, prace archeologiczne prowadzone są w miejscu, gdzie „z analizy archiwalnych zdjęć orientacyjnie wynika, że znajdowały się mogiły obrońców”.

Prace miały na celu oryginalnie ustalenie lokalizacji jam po ekshumacyjnych. Zgodnie z informacjami archiwalnymi, w styczniu 1940 roku została dokonana ekshumacja, ale jak widać była ona bardzo niedokładna

– podał nam rzecznik muzeum.

„Przy szczątkach odkrytych dziś nie znaleziono do tej pory – a prace cały czas trwają, więc nie wiemy co jeszcze zostanie odnalezione – do tej pory nie natrafiono na żadne inne, oprócz samego szkieletu obiekty, które mogłyby cokolwiek na tym etapie powiedzieć” – dodał Aleksander Masłowski.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ