11.5 C
Wrocław
Pietruszka – bomba witaminowo-mineralna

Pietruszka – bomba witaminowo-mineralna

Zawarte w pietruszce, szczególnie w jej zielonej natce, witaminy oraz składniki odżywcze pozytywnie wpływają na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Warzywo to wzmacnia odporność i pomaga zwalczać infekcje, w tym również te związane z układem moczowym.

Nać pietruszki jest bogata w prowitaminę A. Korzystne jest również równoczesne występowanie żelaza i witaminy C (witamina C zwiększa wchłanianie żelaza). Pietruszkę z tego powodu można dodawać do dań z roślin strączkowych, jeżeli stosujemy dietę wegetariańską. Między innymi o zdrowotnych właściwościach pietruszki pisze w swojej książce „Jedz zielone” Hanna Stolińska-Fiedorowicz.

Witaminy i minerały zawarte w warzywie: witamina A – 902 mcg; witamina E – 3,16 mg; witamina K – 1640 mcg; witamina B2 – 0,280 mg; witamina C – 177,7 mg; potas – 695 mg; wapń – 193 mg; magnez – 69 mg; żelazo – 5,3 mg; miedź – 0,61 mg; mangan – 0,42 mg.

Przy pietruszce warto wspomnieć również o jej białej części. Oprócz właściwości moczopędnych pietruszka, a dokładnie jej korzeń, zwalcza problemy trawienne, takie jak brak łaknienia, wzdęcia i bóle brzucha.

Dzięki zawartości potasu w tej części rośliny działa też niezawodnie w przypadku nadciśnienia, regulując ciśnienie krwi. W 100 g liści tego warzywa znajduje się aż 695 mg potasu.

Korzeń pietruszki jest zasobny w wiele witamin, dlatego warto włączyć go do naszych codziennych potraw. Znajdziemy w nim silne przeciwutleniacze,tj. witaminę C oraz E oraz dodatkowo B6. Do zaspokojenia dziennego zapotrzebowania na witaminę C wystarczy zjedzenie łyżki stołowej natki.

Jednym z cenniejszych składników, który posiada, jest natomiast kwas foliowy, tak ważny w diecie kobiet w ciąży, szczególnie w jej pierwszych tygodniach.

Pietruszka zawiera również błonnik, zapewniający uczucie sytości na dłużej i zapobiegający zaparciom.

Natka pietruszki to cenne źródło witamin. Wśród najważniejszych z nich wymienić należy, posiadające właściwości przeciwnowotworowe, witaminy A, E i C, będące jednocześnie antyoksydantami, oraz niezwykle ważny dla kobiet w ciąży kwas foliowy. Oprócz tego natka zawiera również cenne dla organizmu minerały.

Natka pietruszki bardzo szybko traci świeżość, dlatego zaleca się, aby przechowywać ją w lodówce maksymalnie 3–4 dni. W tym celu należy ją jednak umieścić w szczelnie zamkniętym pojemniku, pamiętając o uprzednim dokładnym wysuszeniu zarówno natki, jak i pojemnika. Można również pokusić się o przechowywanie natki w słoiku. Wystarczy umytą, osuszoną i posiekaną natkę włożyć do wyparzonego słoika, a następnie zalać przegotowaną wodą z solą i kwaskiem cytrynowym. Całość zakręcamy i przetrzymujemy w chłodnym miejscu.

Najprostszym i najpopularniejszym sposobem na zachowanie aromatu natki pietruszki, szczególnie jesienią czy zimą, jest jednak jej zamrożenie. Suszenie natki pietruszki niestety pozbawia ją wielu wartości.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ