Szymański: porozumienie ws. brexitu to olbrzymie osiągnięcie negocjacyjne

brexit-1491370_960_720.jpg

Porozumienie w sprawie brexitu, które zostało wstępnie zaakceptowane przez stronę unijną i stronę brytyjską, jest olbrzymim osiągnięciem negocjacyjnym – ocenił w czwartek w rozmowie z dziennikarzami przed wylotem na unijny szczyt wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Szef KE Jean-Claude Juncker poinformował w czwartek rano, że zawarto porozumienie w sprawie brexitu między UE a Wielką Brytanią.

“Porozumienie, które zostało wstępnie zaakceptowane przez obie strony, przez stronę unijną i stronę brytyjską, jest olbrzymim osiągnięciem negocjacyjnym – z jednej strony realizuje oczekiwania Wielkiej Brytanii dotyczące zachowania gwarancji integralności Zjednoczonego Królestwa, z drugiej strony gwarantuje integralność wspólnego rynku, nasze interesy handlowe” – powiedział wiceszef MSZ.

“Co najważniejsze porozumienie otwiera drogę do tego, by prawa obywateli były chronione umową międzynarodową, nie tylko prawem krajowym, by doszło do rzetelnego rozliczenia finansowego lat członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, by w końcu wprowadzić okres przejściowy, jeśli chodzi o współpracę handlową po ustaniu członkostwa Wielkiej Brytanii w UE” – dodał.

Źródło: IAR, Media, Twitter/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ