MALI I ŚREDNI PRZEDSIĘBIORCY POZYTYWNIE OCENIAJĄ TZW. CONGESTION TAX

domena publiczna

Mali i średni przedsiębiorcy pozytywnie oceniają tzw. congestion tax od dużych sklepów. Chodzi o tzw. podatek zatorowy, który planuje wdrożyć Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Daninę odprowadzałyby sklepy wielkopowierzchniowe za trudności, jakie stwarzają w tkance miejskiej, m.in. za zwiększone korki czy większe inwestycje drogowe. Podatek miałby obowiązywać od początku przyszłego roku.

Mali i średni przedsiębiorcy uważają, że pomysł jest dobry, ale w pierwszej kolejności należy doprowadzić do końca podatek od sprzedaży detalicznej dla dużych sklepów. Został on uchwalony kilka lat temu, ale obecnie jest zwieszony.

Przedsiębiorcy czekają na te regulacje od dłuższego czasu – mówi Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

– Mamy wyrok sądu w Brukseli, który potwierdza, że to wszystko odbyło się zgodnie z prawem i przedsiębiorcy czekają na to, żeby ten podatek zaczął obowiązywać. Jeżeli jest pomysł jakiegoś drugiego, który uwzględnia to, że te duże sieci korzystają z infrastruktury, utrudniają funkcjonowanie danej społeczności, to można to rozważyć, zwłaszcza że takie rozwiązania są już w Europie. Tyle tylko, że jeżeli odstąpimy od tamtego podatku, a zaczniemy dyskusję nad tym, to znów to się przedłuży o dwa lata. Skoncentrowałbym się na tym, co mamy teraz i spowodował, żeby to zaczęło działać – podkreśla.

Z kolei dr Krystian Mieszkała, ekspert od prawa podatkowego uważa,  że jest to podatek o charakterze przychodowym zatem bardzo trudno będzie unikać jego płacenia.

-Korporacje do perfekcji opanowały uchylanie się od opodatkowania za pomocą  agresywnych optymalizacji podatkowych w przypadku podatków dochodowych. Zatem nowy podatek doprowadzi do efektywnego opodatkowania korporacji – mówi portalowi wDolnymŚląsku.com dr Krystian Mieszkała. I dodaje, że warto przypomnieć badania GUS z 2012 roku. – W Polsce zarejestrowanych firm z udziałem kapitału zagranicznego było ponad 25 tys. i tylko 49 proc. z nich wykazało zysk. Zagraniczne firmy zapłaciły podatek w wysokości 8,5 miliarda złotych, co stanowiło tylko 0,68 procent przychodu tych firm.

Ustawa od podatku od sprzedaży detalicznej zakłada wprowadzenie dwóch stawek. 0,8 proc. od przychodów między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Podatek miał obowiązywać od września 2016 roku.

źródło: radiomaryja.pl/ wdolnymslasku.com

PODZIEL SIĘ