Czwarty miesiąc z rzędu utrzymuje się historycznie niski poziom stopy bezrobocia

W Polsce czwarty miesiąc z rzędu utrzymuje się historycznie niski poziom stopy bezrobocia – podkreślają eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. To – jak wskazano – bardzo dobra prognoza dla całego krajowego rynku pracy w III kwartale.

Eurostat podał, że stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, we wrześniu br. wyniosła w Polsce 3,3 proc. Liczba bezrobotnych wyniosła 564 tys. wobec 563 tys. w sierpniu.

Marek Wołos, główny ekonomista Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych  BDM, mówi, że jeśli chodzi o rynek pracy, Polska wyróżnia się na tle krajów europejskich i całej strefy euro.

– Stopa bezrobocia w strefie euro we wrześniu wyniosła 7,5 proc., czyli jest ponad 2 razy większa, ale muszę powiedzieć, że ona praktycznie się nie zmienia. Od dłuższego czasu waha się w okolicach 7,1 – 7,5 proc. Nawet rok temu byliśmy w strefie euro na poziomie 8 proc. Teraz rynek się spodziewał, że może spadnie do 7,4 proc. Sam polski rynek pracy zachowuje się więc lepiej niż rynek pracy w strefie euro, bo cały czas notuje spadek bezrobocia, wzrost liczby miejsc pracy i zmniejszenie liczby bezrobotnych. Muszę powiedzieć, że to są bardzo dobre dane, jeśli chodzi o dane w znaczeniu gospodarczym, dane w znaczeniu finansów publicznych, budżetu – zaznacza Marek Wołos.

Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE to 6,3 proc. W porównaniu do sierpnia br. stopa bezrobocia nie zmieniła się.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ