Przystanek Niepodległość – czas na podsumowanie i podziękowania

V edycja Przystanku Niepodległość za nami. Odbyła się w Polanicy Zdroju w dniach od 13 do 15 września 2019 r. Podsumujmy to wydarzenie.

Celem Przystanku Niepodległość jest podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, szerzenie kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem szeroko pojętej edukacji w zakresie polskiej historii.  Poprzez zorganizowanie piątej edycji wydarzenia pn. „Przystanek Niepodległość” w Polanicy Zdroju, łącznie ok. 250 odbiorców z całej Polski zostało zaproszonych do udziału w 7 panelach dyskusyjnych, z udziałem różnych osobistości i autorytetów  świata nauki,  autorów książek, redaktorów, dziennikarzy, a także do udziału w kulturalnych wydarzeniach: spektakli teatralnych, muzycznych, występów zespołów artystycznych, oraz do obejrzenia ciekawych wystaw nawiązujących do historii Polski. Ponadto w wydarzeniu mogli uczestniczyć mieszkańcy oraz goście Polanicy Zdroju, regionu Ziemi Kłodzkiej, województwa dolnośląskiego, którzy mogli wybrać dla siebie najciekawsze wydarzenia, w których chcieli uczestniczyć. Organizatorzy oceniają liczbę odbiorców na ok. 400 – 500 osób.

To wydarzenie cykliczne, które już piąty raz zostało zorganizowane na Ziemi Kłodzkiej, a jego Organizatorzy już myślą o kolejnej edycji. Inspiracją, by o tym już myśleć, są przede wszystkim Uczestnicy i Goście, wywądzący się z patriotycznych środowisk, którzy od 5 lat przybywają rokrocznie na Przystanek. Trzeba wiedzieć, że co roku przybywa wielu nowych, zainteresowanych wydarzeniem. Cieszymy się, że zarówno warunki pobytu uczestników podczas 3 dniowego wydarzenia, ale przede wszystkim program, możliwość bezpośrednich rozmów z przedstawicielami nauki, kultury, mediów oraz udział uczestników w wydarzeniach kulturalnych są przez nich wysoko oceniane.

Organizatorom dziękują  uczestnicy, a Organizatorzy muszą podziękować tym, którzy w różny sposób wspomogli organizację Przystanku Niepodległość, i którym zawdzięczamy jego zaistnienie.

Największe podziękowania należą się Prezesowi Rady Ministrów Mateuszowi Morawieckiemu za objęcie Przystanku Niepodległość honorowym patronatem, za zaufanie, jakim nas obdarza, a także Michałowi Dworczykowi, który jako Poseł na Sejm i lider PiS w województwie wałbrzyskim wspomaga i docenia rokroczną organizację tego wydarzenia.

 

Serdecznie dziękujemy za patronat duchowy JE Biskupowi Świdnickiemu Ignacemu Decowi, który trwa przy nas od 5 lat, wspomaga nas duchowo swoim bezpośrednim uczestnictwem, modląc się wraz z nami za naszą Ojczyznę.

 

Bez Sponsorów i Partnerów, i Ich wsparcia, wydarzenie nie mogłoby zaistnieć. Dlatego bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc:

 

 • SPONSOROWI  STRATEGICZNEMU WYDARZENIA PRZYSTANEK NIEPODLEGŁOŚĆ: PKN ORLEN
 • Urzędowi Marszałkowskiemu w Krakowie za pomoc w organizacji przyjazdu na Przystanek Niepodległość młodzieży oraz ich Opiekunów – Nauczycieli z Brzeska.
 • Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST–PARK” sp. z o.o. z siedzibą w Wałbrzychu.

(Informacje o naszych Sponsorach znajdziecie Państwo klikając w ich logo na naszej stronie Internetowej).

Dziękujemy także naszym Partnerom, którzy po zapoznaniu się z ideą i programem przedsięwzięcia, uznali, że warto  wspomóc nasze wydarzenie, a ich wsparcie było dla nas,  Organizatorów bezcenne. Dziękujemy naszym Partnerom:

 • Fundacji   PZU
 • Uzdrowiskom  Kłodzkim S.A. –  PGU
 • Miastu Polanica Zdrój oraz Centrum Kultury – Burmistrzowi Miasta i wszystkim Pracownikom Centrum Kultury w Polanicy Zdroju, którzy otworzyli przed Przystankiem Niepodległość Teatr Zdrojowy w Polanicy Zdroju i wspomagali w znaczący sposób to wydarzenie.

Dziękujemy również gestorom bazy turystycznej, którzy zadbali o nocleg i żywienie naszych Gości. Polecamy wszystkim, którzy zechcą odwiedzić Polanicę Zdrój, współpracujących z nami gestorów:

 • Wielką Pieniawę
 • Hotel Bukowy Park
 • Villa Polanica
 • Hotel Medical Sensus
 • Kawiarnię Zdrojową

Podziękowania należą się wszystkim, dzięki którym mogliśmy zrealizować program Przystanku Niepodległość, i którzy pracowali na rzecz jego realizacji. Dziękujemy:

 • Dziennikarzom, literatom, naukowcom, przedstawicielom świata kultury, artystom, zespołom muzycznym i wokalnym, oraz zespołom teatralnym za to, że byli z nami i wspomogli realizację programu tego wydarzenia;
 • mediom i ich przedstawicielom (telewizji ogólnopolskiej i regionalnej, przedstawicielom prasy i portali medialnych);
 • wszystkim uczestnikom i gościom z całej Polski i z zagranicy, w tym Konsulowi Węgier;
 • a także wszystkim osobom zaangażowanym w oprawę, i pomoc organizacyjną nad wydarzeniem, bez pomocy których byłoby ono znacznie bardziej uboższe. Dziękujemy przede wszystkim:

Księdzu Prałatowi Antoniemu Kopaczowi z Parafii WNMP w Polanicy Zdroju, Fundacji im. Stanisława Pomian – Srzednickiego, Dolnośląskiej Komendzie Policji oraz wspaniałej Orkiestrze Policyjnej, 22 Karpackiemu Batalionowi Piechoty Górskiej, oraz wszystkim osobom fizycznym, które wspomogły nas w różnych działaniach związanych z organizacją i promocją wydarzenia, oraz obsługą naszych gości.

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia obszernej relacji z V edycji Przystanku Niepodległość w Polanicy Zdroju, a także do obejrzenia archiwalnych relacji z poprzednich edycji – na naszej stronie internetowej oraz na YouTube, gdzie obejrzeć można obszerne relacje z wydarzenia. Do zobaczenia na stronie: www.przystanekniepodleglosc.pl

Organizator: Stowarzyszenie Dolnośląski Instytut Korfantego – Marek Oktaba i Krystian Mieszkała

Koordynator ds. merytorycznych: Krystyna Śliwińska

Koordynator Projektu: Barbara Drożyńska

 

 

 

PODZIEL SIĘ