12.9 C
Wrocław
Roszponka – zdrowa i smaczna

Roszponka – zdrowa i smaczna


Właściwości lecznicze roszponki są znane od setek lat. Zapiski na jej temat można znaleźć już w zielniku brytyjskiego botanika Johna Gerarda z 1597 roku. W XVII w. do popularyzacji warzywa przyczynił się ogrodnik króla Ludwika XIV.

Roszponka to roślina o wydłużonych liściach, tworzących małą rozetkę. Jest rośliną całoroczną, jednak czas zbioru przypada na wiosnę i jesień.

Roszponka pochodzi z regionu śródziemnomorskiego Europy, północnej Afryki i Azji Mniejszej. Jej uprawę na dużą skalę rozpoczęto w XX wieku.

Drobne zielone listki roszponki mają delikatnie orzechowy smak. Zawierają sporo witamin i soli mineralnych. A wśród nich witaminy: A, B1, B2, B6, C, potas, cynk i wapń. Ma do czterech razy więcej karotenu i witaminy C niż zwykła sałata masłowa (i tyle samo co zawiera jedna cytryna). Dlatego roszponkę należy spożywać na surowo.

Zawiera witaminę A – silny przeciwutleniacz dla zdrowia oczu i pięknej skóry. Chroni przed starzeniem. Wzmacnia odporność. Jest źródłem potasu dla zdrowia serca i prawidłowego funkcjonowania nerek, które są odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu. Zawiera tyle samo potasu co pomidory.

Działa pobudzająco na trawienie i kojąco na system nerwowy, ma również działanie uspokajające. Z jej liści przyrządza się przede wszystkim sałatki. Roszponka znakomicie komponuje się z mieszaniną różnych sałat.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ