8.8 C
Wrocław
Zgrzyt na linii Francja-Niemcy. Merkel do Macrona: „Mam dość sprzątania po tobie”

Zgrzyt na linii Francja-Niemcy. Merkel do Macrona: „Mam dość sprzątania po tobie”

fot:youtube
Komentarz prezydenta Francji Emmanuela Macrona o „śmierci mózgu” NATO spotkał się z krytyką wielu państw należących do sojuszu. Okazuje się, że cierpliwość straciła też dotychczasowa sojuszniczka Macrona – Angela Merkel. – Mam dość sprzątania po tobie – powiedziała cytowana przez „New York Times” kanclerz Niemiec.

Prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie z „The Economist” oświadczył, że brak przywództwa ze strony USA powoduje – jak to określił – śmierć mózgu NATO. Ostrzegł też inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności.

Wypowiedź Macrona spotkała się z odpowiedzią m.in. ze strony amerykańskiego sekretarza stanu, Mike’a Pompeo oraz przedstawicieli polskich władz, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim.

Morawiecki w rozmowie z „Financial Times” nazwał NATO „najważniejszym sojuszem na świecie, jeśli chodzi o zachowywanie wolności i pokoju” i powiedział, że kwestionowanie tego, czy członkowie mogą na siebie liczyć w kwestiach obrony – co jest postawą europejskiej architektury bezpieczeństwa – jest „niebezpieczne”.

Okazuje się, że nawet Angela Merkel odwróciła się od swojego sojusznika po tej wypowiedzi. Jak podaje „New York Times” między niemiecką kanclerz a prezydentem Francji miało dojść do ostrej wymiany zdań podczas uroczystej kolacji w 30-lecie upadku muru berlińskiego.

Rozumiem twoją skłonność do politycznych przełomów. Ale mam dość sprzątania po tobie. Raz za razem, muszę sklejać fragmenty filiżanek, które rozbiłeś, żeby potem móc z tobą usiąść i wypić herbatę

– powiedziała Merkel.

Z kolei Macron miał tylko odpowiedzieć, że nie może pojechać na grudniowy szczyt NATO w Londynie i udawać, że nic się nie stało.

Źródło: nytimec.com,niezalezna.pl,

PODZIEL SIĘ