Projekt budowlany a gotowy projekt domu. Różnice istotne dla inwestora.

Wielu inwestorów sądzi, że kupując typowy projekt domu za pośrednictwem serwisów internetowych, lub w biurze architektonicznym, może od razu złożyć go w starostwie w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Niestety sprawy mają się nieco inaczej. Co oznacza termin projekt budowlany, co to jest „projekt gotowy” i czemu nie jest do końca gotowy? Poznajmy te istotne, z punktu widzenia inwestora, różnice.

Dom przy Modrzewiowej 16Dom przy Modrzewiowej 16 – www.galeriadomow.pl

Gotowy projekt domu

Najpopularniejsza formą dokumentacji umożliwiającą budowę domu są w tym momencie gotowe projekty domów, zwane też projektami typowymi, powtarzalnymi, czy katalogowymi. Projekty domów oferowane do sprzedaży przez autorskie pracownie projektowe, lub serwisy pośredniczące, to książkowe wersje dokumentacji projektowej, na podstawie których można uzyskać pozwolenia na budowę. Co zawierają projekty gotowe? Dokumentacja jest bogata i szczegółowo opracowana, a składa się na nią:

 • opis techniczny budynku (rzuty, przekroje, rysunki elewacji, zestawienie stolarki)
 • opis techniczny instalacji sanitarnych i grzewczych
 • opis techniczny instalacji elektrycznych
 • opis techniczny konstrukcji (rzut fundamentów, parteru, poddasza, więźby dachowej, obliczenia konstrukcyjne, zestawienie stali obliczeniowej)

Jak widzimy gotowy projekt domu to zestaw schematów, rysunków i obliczeń, potrzebnych do postawienia danego budynku. Uzupełniony o charakterystykę energetyczną, która zawsze towarzyszy dokumentacji, daje kompletne dane niezbędne do wybudowania domu. Jest to jednak projekt uniwersalny, powtarzalny, czyli opracowany dla wzorcowego przykładu domu. Każda inwestycja jednak odbywa się w innych warunkach, na różnych działkach i w ramach różnych zasad i ograniczeń narzucanych przez warunki zabudowy. Gotowy projekt domu musi być każdorazowo dostosowany do warunków działki budowlanej. Taki zabieg nazywamy adaptacją.

Dom przy Bukowej 31Dom przy Bukowej 31 – www.galeriadomow.pl

Projekt budowlany

Pozwolenie na budowę możemy uzyskać tylko i wyłącznie na podstawie projektu budowlanego. Taka dokumentacja jest częścią pakietu, który musimy złożyć we właściwym urzędzie gminy, starostwa, czy miasta. Projekt budowlany powstaje po wykonaniu adaptacji projektu gotowego do indywidualnych warunków działki. Dostosowaniu podlegają między innymi:

 • strefa klimatyczna
 • strefa obciążenia wiatrowego
 • strefa obciążenia śniegiem
 • głębokość przemarzania gruntu
 • fundamenty i sposób ich wykonania
 • kąt nachylenia dachu (dostosowanie do zapisów warunków zabudowy)
 • rodzaj ogrzewania ze względu na dostępność paliwa

Więcej informacji o pozwoleniu na budowę można znaleźć w artykule https://www.galeriadomow.pl/aktualnosci/jak-uzyskac-pozwolenie-na-budowe.

W trakcie wykonywania adaptacji projektu możemy również zmieniać gotowe projekty domów zgodnie z naszymi potrzebami. Na tym etapie zmniejszymy, lub powiększymy dom, doprojektujemy piwnicę, lub poddasze użytkowe, zlikwidujemy, przeniesiemy, lub doprojektujemy okna i drzwi, a także wykonamy modyfikacje w instalacjach wewnętrznych. Poza zmianami i dostosowaniem projektu do lokalnych warunków adaptacja polega na wykonaniu planu zagospodarowania terenu, wpisaniu projektu w mapę do celów projektowych oraz zaznaczenie na niej przyłączy mediów.

Dom przy Pastelowej 18 DDom przy Pastelowej 18 D – www.galeriadomow.pl

Adaptacja i zakup – praktyczne rady

Widzimy już, że gotowy projekt domu to nie to samo, co projekt budowlany, a staje się nim dopiero po wykonaniu adaptacji (gotowy projekt domu + adaptacja = projekt budowlany). Dostosowaniem projektu zajmuje się lokalny architekt z uprawnieniami projektowymi. Dobrze jest wynająć osobę, która ma doświadczenie w uzyskiwaniu pozwoleń na danym terenie, gdyż taki fachowiec najlepiej wie, jak interpretowane są przepisy i jak przygotować dokumentację, by nie było problemów z uzyskaniem zgody.

W kwestii zakupu gotowego projektu domu najlepiej dokonać go w serwisie oferującym autorskie projekty domów. Zakup projektu bezpośrednio u jego autora daje wiele możliwości, począwszy od bezpośredniego kontaktu z projektantem, po szybką realizacje zamówienia i wsparcie posprzedażne. Projekty domów nabyte u producenta są sprawdzone, wielokrotnie realizowane i pewne, dlatego spokojnie możemy parzyć na przyszłość naszej inwestycji. Projekty domów tanich w budowie, parterowe i z poddaszem znajdziecie w autorskiej pracowni projektowej GALERIADOMOW.PL.