Orlen przejmuje energetycznego giganta

fot. pl.freeimages.com / zdjęcie ilustracyjne
Prezes Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, Daniel Obajtek ogłosił, że firma przejmie Grupę Kapitałową Energa.

Energa to jedna z czterech największych spółek energetycznych w Polsce. To element strategii budowy silnego koncernu multienergetycznego.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, ogłosił wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji Energi.

Wezwanie do sprzedaży akcji to etap procedury, jaka jest wymagana przy obrocie dużymi pakietami udziałów w spółkach. W tym przypadku chodzi o całość udziałów.

– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami konsekwentnie realizujemy priorytetowy cel, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Dywersyfikacja źródeł przychodów, wpisuje się zarówno w naszą strategię, jak i światowe trendy. Ważnym elementem strategii Grupy Orlen są inwestycje rozwojowe we wszystkich obszarach naszej działalności oraz akwizycje podmiotów, dzięki którym możemy uzyskać maksymalny efekt synergii. W te działania wpisuje się zarówno przejęcie kapitałowe Lotosu, jak i decyzja dotycząca wezwania na akcje Energi – wyjaśnił  prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Podmiot nabywający udziały nie może wycofać się z wezwania. Zakup może nie zostać sfinalizowany jedynie w przypadku, gdyby inny podmiot ogłosił wezwanie na cenę nie niższą niż Orlen.

– Już dziś nasz segment energetyczny odpowiada za blisko 15 proc. zysku operacyjnego EBITDA. Po przejęciu Grupy Energa udział ten zwiększy się do prawie 30 proc. – dodał prezes PKN Orlen.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ