Radny Michał Kurczewski: Wnioskuję o unieważnienie przetargu na remont mostu Osobowickiego

rada-wroclaw_1.jpg
sesja RM

Zabytkowy most Osobowicki i fragment ulicy Osobowickiej czeka kompleksowy remont. Najpóźniej za cztery lata inwestycja za około 34 mln zł., ma być ukończona. Istotne zmiany dotyczą odtworzenia zadaszonych wieżyczek na tarasach widokowych na co trzecim filarze, żeliwnych słupów latarń i ozdobnych, metalowych słupów tramwajowych a także nowej dwukierunkowej trasy rowerowej.

Plany inwestycyjne ucieszą pieszych i rowerzystów ale nie kierowców i motorniczych. Jezdnia zostanie zwężona w kierunku do centrum – samochody oraz komunikacja miejska będą miały osobne pasy. Natomiast z centrum będzie jeden pas wspólny o szerokości 3 m z wbudowanym torowiskiem. Będzie nowa trasa rowerowa, od skrzyżowania ul. Osobowickiej, Na Polance do Pasterskiej a także przejścia i przejazdy na wysokości wybrzeża Conrada-Korzeniowskiego.

W tej chwili można jeszcze dokonać zmian w dokumentacji projektowej, bowiem proponowana wersja wpłynie negatywnie na przepustowość infrastruktury transportowej, zwłaszcza mieszkańców Kleczkowa, Różanki i nowo budowanych osiedli na północy miasta.

Radny Michał Kurczewski zwraca uwagę na permanentne korki w mieście. Proponuje budowę prefabrykowanej (niższe koszty) kładki pieszo-rowerowej równolegle do przeprawy mostowej. – Rozwiązanie to zapewni realizację aktualnych polityk miejskich oraz pozwoli uniknąć konfliktu z lokalnymi społecznościami, który jest kwestią czasu.

Nadto niepokój wzbudza planowane rozwiązanie „z centrum” i „do centrum”, mówi radny Kurczewski.

Znaczącemu pogorszeniu ulegnie przepustowość mostu Osobowickiego i dojazd mieszkańców Wrocławia do zamieszkiwanych osiedli. Planowane rozwiązanie pogorszy i tak trudną sytuację komunikacyjną w tej części Wrocławia. Ulice Reymonta oraz najprawdopodobniej Plac Staszica i ulicę Łowiecką czekają uciążliwe, wielogodzinne korki.

Zawężenie jezdni z centrum do jednego wspólnego pasa ruchu poprzez „wprowadzenie dwukierunkowej trasy rowerowej wzdłuż jezdni,” stawia pod znakiem zapytania funkcjonalność mostu, jego przepustowość oraz sens całej inwestycji. W całym przedsięwzięciu główny nacisk powinien iść w kierunku wzmocnienia struktury mostu oraz odtworzenia jego nawierzchni, a nie budowy ścieżki rowerowej

Tak istotne zmiany komunikacyjne dla osiedli: Osobowice-Rędzin, Karłowice-Różanka czy Polanowice-Poświętne-Ligota powinny poprzedzić konsultacje społeczne, dlatego wnioskuje o zmianę wytycznych dla projektanta oraz o unieważnienie przetargu w obecnym kształcie z uwagi na czas niezbędny na zmianę dokumentacji. Most Osobowicki powinien być odtworzony w obecnym układzie komunikacyjnym wraz z przywróceniem historycznych elementów (wieżyczki, lampy). Realizacja Wrocławskiej Polityki Mobilności powinna zostać zrealizowana poprzez budowę kładki pieszo-rowerowej niezależnie od istniejącej przeprawy mostowej.

PODZIEL SIĘ