Wrocław: w tym roku przetarg na budowę Osi Zachodniej?

korek.jpg

Oś Zachodnia to uzupełnienie obwodnicy Leśnicy. Droga ma połączyć ul. Kosmonautów z obwodnicą (ten odcinek to tzw. aleja Stabłowicka), a dalej będziemy mogli dojechać do ul. Granicznej i AOW. Dlatego w ramach inwestycji oprócz nowej drogi zostanie przebudowana również sama ulica Kosmonautów. Zyska dodatkowe pasy ruchu, powstanie tam również ponad 2 km zielonego torowiska!

Głównym celem tej inwestycji jest odciążenie osiedla Leśnica od nadmiernego ruchu drogowego i skierowanie ruchu tranzytowego z obecnej drogi krajowej nr 94 na trasę omijającą osiedle Leśnica lub doprowadzenie go do ul. Granicznej, która prowadzi do Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Oś Zachodnia to drugi etap obwodnicy Leśnicy.

Oprócz nowego łącznika, który ułatwi omijanie Leśnicy, sporo zmieni się też na samej ul. Kosmonautów. Zostanie przebudowana od kąpieliska Glinianki do ul. Fieldorfa. Po zakończeniu prac ul. Kosmonautów będzie miała na tym odcinku dwa pasy do centrum i dwa w kierunku Leśnicy. W sumie to 4,2 kilometra nowych dróg, ponad 5 km tras rowerowych i nowych chodników, do tego kilometrowy ciąg pieszo-rowerowy 1050 m.

To nie wszystko, na tym odcinku ulicy Kosmonautów wykonawca wybuduje 2,2 km zielonego torowiska tramwajowego. Na Alei Stabłowickiej powstanie kolejny obiekt inżynieryjny w mieście – 143 metrowy wiadukt, dzięki któremu będzie można bezkolizyjnie przejechać i przejść nad linią kolejową. W związku z tym, że przy zbiegu alei Stabłowickiej i ulicy Kosmonautów planowana jest budowa nowego szpitala onkologicznego w ramach inwestycji, przewidziano również połączenie drogowe, które umożliwi jego przyszłą obsługę.

Zakończenie realizacji tej wielkiej inwestycji planowane jest na połowę 2022 roku.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ