Ekostraż ma narzędzia ale nie ma etatów

smog.jpg

Zanim uchwała antysmogowa spowoduje wymianę tzw. kopciuchów mieszkańcy Wrocławia mogą wspomóc Straż Miejską i zawiadamiać służby o podejrzanych dymach na terenie miasta. Jednak przekonują się, że podjęcie interwencji możliwe jest tylko  w godzinach pracy Ekopatrolu SM.

 

Ekopatrol Straży Miejskiej Wrocławia ma do dyspozycji drony namierzające dym i sprawdzające jego chemiczną zawartość. Funkcjonariusze posiadają uprawnienia do wchodzenia na posesje prywatne, sprawdzania kotłów, pieców, spalanego materiału, pobierania próbek do badań oraz nakładania mandatów. Najwięcej kontroli podjęto w ostatnią środę, 37. O tej porze roku mieszkańcy dzwonią w sprawie bezdomnych, nielegalnych wysypisk i spalania odpadów.

Zazwyczaj z kominów tych samych mieszkań wydobywa się ciemny dym. podwyższając normy pyłów zawieszonych. Jeśli gazy spalinowe czy gryzący dym pojawią się w nocy, to dzwoniąc na telefon alarmowy usłyszymy, że „miasto Wrocław nie ma żadnych wieczornych, a tym bardziej nocnych patroli które mogą zweryfikować, sprawdzić takiego kopciucha nawet po podaniu konkretnego adresu”.

Przekonał się o tym mieszkaniec Polanowic, północnej części Wrocławia, który kilka dni temu próbował zainteresować dyżurnego SM po godz. 23.00 „gryzącym w gardło dymem”.

Strażnik dodał, że najlepiej będzie jak zadzwonię następnego dnia rano i wtedy podam adres skąd się wydobywa bogactwo pyłów PM2,5 i PM10 wraz z pozostałymi składnikami. Tyle że rano po nim nie będzie już widocznego śladu tylko smród rześkiego poranka. A kopciuchy dają najczęściej w komin nocami bo wtedy nie widać. Więc się pytam jak żyć i jaki ma mieć skutek walka z trucicielami skoro miasto ma taką a nie inną politykę tego czegoś, co nazywa nad wyrost pogotowiem?

Wygląda na to, że Ekostraż ma wszelkie narzędzia, którymi może się posłużyć ale nie ma etatów. Co mi po telefonie alarmowym, skoro to martwa instytucja?

Miasto zadeklarowało w ponad 20 tysiącach lokali mieszkalnych całkowitą wymianę pieców do 2028 roku. Przy udziale ekspertów z Politechniki Wrocławskiej został przygotowany specjalny program do walki ze smogiem. Już od teraz możliwe są dopłaty na wymianę pieców czy wymianę okien. Prezydent Jacek Sutryk zapowiedział pomoc organizacyjną oraz  dopłaty do rachunków, a także zwolnienia z czynszów czy bezpłatne porady doradcy energetycznego.

PODZIEL SIĘ