18.2 C
Wrocław
Zmiany na skórze. Melasama – czym dokładnie jest?

Zmiany na skórze. Melasama – czym dokładnie jest?


Nasza skóra zmienia się przez całe życie. I niestety nie zawsze są to zmiany na lepsze. Zmiany pigmentacyjne i przebarwienia to bardzo częste „pamiątki” przywożone z wakacji.

Melasma jest to rodzaj przebarwienia, a dokładniej mówiąc zaburzenie barwnikowe skóry. Ciemne plamy o nieregularnym kształcie pojawiające się najczęściej na twarzy lub dłoniach mają charakter nabyty – wywoływane są przez nadmierną produkcję melaniny, której zadaniem jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Mówiąc w skrócie plamki pojawiają się w miejscach, które mają największy kontakt z promieniami słonecznymi. Melasma najczęściej ma związek ze zmianami hormonalnymi, a więc najczęściej pojawia się kobiet ciężarnych lub stosujących hormonalną antykoncepcję. Problem ten najczęściej dotyka kobiety po 30. roku życia. Tutaj należy jeszcze wspomnieć, że melasma nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale z pewnością jest uciążliwym defektem estetycznym.

Przypadłość ta objawia się na skórze w postaci ciemnobrązowych plam o nieregularnym kształcie. Najczęściej pojawiają się na twarzy i dłoniach. Przebarwienia powstają nie tylko na czole i policzkach, ale równie często np. nad górną wargą. Melasma bardzo często ma spore rozmiary i przybiera „maskowaty” wygląd.

Jak się pozbyć melasmy?
Z melasmą można walczyć na kilka sposobów. Najczęściej stosuje się kuracje depigmentacyjne lub laser. Pierwsza z wymienionych metod najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich i płytkich przebarwień. W przypadku głębokich i rozległych przebarwień najlepsze rezultaty daje zastosowanie kuracji laserowej.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że dobór najodpowiedniejszej metody zwalczania melasmy powinien zostać ustalony z lekarzem na konsultacji przedzabiegowej. Specjalista na podstawie wywiadu z pacjentem i oceny stanu skóry zaproponuje odpowiednie leczenie.

Źródło: lifestyle.newseria.pl, niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ