Akcja „Razem na Święta”

Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski zachęca wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe oraz polskie szkoły za granicą do udziału w akcji „Razem na Święta” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem przedsięwzięcia jest zarówno pomoc innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę.

Warunkiem uczestnictwa w akcji „Razem na Święta” jest przesłanie przez dyrektora danej placówki lub osoby przez niego upoważnionej ankiety widocznej w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”).

Zgłoszenia można składać do czwartku, 19 grudnia do godz. 12:00.

Zgłoszenia dla szkół polonijnych i polskich szkół za granicą

Szkoły polonijne i polskie szkoły za granicą, zainteresowane udziałem w akcji „Razem na Święta”, prosimy o przesyłanie zgłoszeń mailowych na adres Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą sekretariat@orpeg.pl.

W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje:

  • nazwa i typ przedszkola/szkoły/placówki oświatowej,
  • szacowana liczba uczniów i nauczycieli biorących udział w akcji,
  • przykłady inicjatyw realizowanych w ramach akcji „Razem na Święta”.

Prosimy także o zapoznanie się klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych przez ORPEG [http://www.orpeg.pl/index.php/rodo].

 

„Razem na Święta” – przykłady działań

W ramach akcji „Razem na Święta” uczniowie i nauczyciele mogą:

  • przekazać własnoręcznie wykonane upominki seniorom ze swojego najbliższego otoczenia,
  • przygotować świąteczne kartki z życzeniami dla pacjentów lokalnych szpitali/hospicjów,
  • zorganizować przedświąteczne spotkanie (np. koncert kolęd) integrujące lokalną społeczność,
  • pomóc osobom starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach,
  • odwiedzić nauczycieli i pracowników szkoły będących na emeryturze,
  • zorganizować zbiórkę darów dla lokalnego schroniska dla zwierząt,
  • wesprzeć organizację oferującą pomoc Polakom mieszkającym na Kresach.

Są to jedynie przykłady inicjatyw, które w okresie przedświątecznym mogą podejmować szkolne kluby i koła wolontariatu. Katalog działań jest otwarty. Chętnie poznamy inne przedsięwzięcia przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Chcemy, aby szkoły otwierały się na współpracę ze środowiskiem lokalnym, a uczniowie dostrzegali potrzeby i problemy innych.

 

 „Razem na Święta” w internecie i mediach społecznościowych

Zachęcamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe oraz polskie szkoły z granicą do dzielenia się przykładami inicjatyw realizowanych w ramach akcji „Razem na Święta”. Prosimy o publikowanie informacji na stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych z oznaczeniem #RazemNaŚwieta.

Wszystkie i placówki, które przystąpią do akcji, będą mogły pobrać specjalnie przygotowany z tej okazji logotyp i umieścić go na swoich stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych. Dla szkół, przedszkoli i placówek oświatowych biorących udział w akcji „Razem na Święta” przewidzieliśmy pamiątkowy dyplom.

PODZIEL SIĘ