Piłkarze Śląska Wrocław i Lecha Poznań rozegrają mecz przy pustych trybunach?

By Marcin Kubiś - e-mail, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17494079

Wszystko wskazuje na to, że w sobotę piłkarze Śląska Wrocław i Lecha Poznań rozegrają mecz przy pustych trybunach. Decyzję podejmie wojewoda dolnośląski.

Zamknięcie Stadionu Miejskiego to efekt zachowania pseudokibiców Śląska i Legii podczas meczu 5 grudnia. Na trybunach zasiadło ponad 31 tysięcy kibiców i sympatyków drużyn piłkarskich.

W pierwszej połowie meczu w sektorze gości pojawiły się race, chwilę później to samo było w sektorze gospodarzy. Spotkanie zostało przerwane, piłkarze zeszli do szatni a spiker podał informację, że jeśli powtórzy się sytuacja zagrożenia życia i zdrowia mecz nie będzie kontynuowany. Po 10 minutach na murawę wbiegli piłkarze. Potem pojawiły się komentarze, że “po fajerwerkowym show w wykonaniu kibiców tempo meczu spadło”.

Cztery dni później Klub Śląska na swojej stronie opublikował oświadczenie a do biura wojewody dolnośląskiego wpłynął wniosek o zamknięcie sektora B podczas meczu 19. kolejki PKO Ekstraklasy Śląsk Wrocław – Lech Poznań. Nadto padła deklaracja “daleko idącą pomoc w wykryciu sprawców oraz dalszą walkę z przypadkami naruszania prawa na Stadionie Wrocław”. W mediach społecznościowych jest coraz więcej wpisów o wielkiej szansie na rehabilitację.

Wojewoda skrytykował firmę ochroniarską, która dopuściła do wniesienia do sektora B materiałów pirotechnicznych.

Mieliśmy do czynienia z nieprawdopodobnym zagrożeniem porządku publicznego powiedział Jarosław Obremski w Rozmowie Dnia, w Radio Wrocław.

W czasie meczu Śląsk-Legia pobiliśmy niechlubny rekord Polski w liczbie odpalonych racji, niestety też zimnych ogni, policja kwalifikuje to jako ewidentne zagrożenie bezpieczeństwa i życia – zwłaszcza w sektorach dla najbardziej fanatycznych kibiców. Względem takich zachowań nie może być pobłażania.

Mamy świadomość złamania prawa, jest próba odpowiedzi ze strony organizatora – Śląska  Wrocław – daleko idących ustępstw, tylko że też niektóre obostrzenia, które Śląsk proponuje wydają się nierealne do przeprowadzenia. Grzech po stronie organizatorów jest na pewno duży. Jedną rzecz chcę wyraźnie powiedzieć – ja nikogo nie karzę, ja mam sprawdzić tylko jedną rzecz – czy jest szansa na zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom masowej imprezy. Dzisiaj albo w czwartek rano decyzja zostanie podjęta.

OŚWIADCZENIE WKS ŚLĄSK WROCŁAW SA

W związku z wydarzeniami podczas meczu Śląsk Wrocław – Legia Warszawa Zarząd WKS Śląsk Wrocław oświadcza, co następuje:

 1. Przepisy prawa obowiązują każdego uczestnika imprezy masowej, a bezpieczeństwo kibiców jest dla nas najwyższą wartością. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której grupa osób zakłóca przebieg meczu, odpalając niedozwolone prawem środki pirotechniczne.2. Przed rozpoczęciem meczu z Legią Warszawa, we współpracy z służbami, przeszukano poszczególne sektory Stadionu Wrocław przy udziale psa przeszkolonego zakresie wykrywania materiałów pirotechnicznych. Kontroli poddano zwłaszcza najbardziej narażony na odpalenie rac sektor B, w tym toalety i ciągi komunikacyjne.

  3. W wyniku kontroli prowadzonej przez służby porządkowe zatrzymano 26 osób usiłujących wnieść na Stadion Wrocław środki pirotechniczne. Zostały one przekazane Policji i zatrzymane na postawie art. 59 ust. 1 Ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych.

  4. Pomimo skrupulatnej kontroli i ujawnienia przez służby porządkowe dużych ilości niedozwolonych środków, podczas meczu odpalona została pirotechnika. Obecnie trwa analiza zapisów monitoringu mająca wykazać, w jaki sposób doszło do jej wniesienia na stadion.

  5. Dodatkowo klub zwrócił się do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu z prośbą o przeprowadzenie audytu, którego celem będzie zweryfikowanie procedur bezpieczeństwa obowiązujących podczas imprez masowych organizowanych przez Śląsk Wrocław.

  6. W związku z wydarzeniami podczas meczu Śląsk Wrocław – Legia Warszawa, klub zwrócił się do Wojewody Dolnośląskiego z wnioskiem o zamknięcie sektora B podczas meczu 19. kolejki PKO Ekstraklasy Śląsk Wrocław – Lech Poznań.

  7. WKS Śląsk Wrocław SA deklaruje daleko idącą pomoc w wykryciu sprawców oraz dalszą walkę z przypadkami naruszania prawa na Stadionie Wrocław.

 

PODZIEL SIĘ