Jasna Góra to jedyne miejsce, gdzie kibice chodzą w swoich barwach wymieszani między sobą

Przed nami XII Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę. Odbędzie się w drugą sobotę stycznia. Pielgrzymkę z naszego naszego regionu organizuje Stowarzyszenie Kibiców Wielki Śląsk ale to ks. dr Jarosław Wąsowicz kapelan kibiców jest głównym organizatorem wszystkich Pielgrzymek do Częstochowy. Ideą przewodnią tegorocznej edycji będą obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i zapewne taką oprawę zobaczymy na jasnogórskich wałach.

 

Wielotysięczne tłumy kibiców reprezentujących wszystkie barwy klubowe spotykają się u stóp Czarnej Madonny Królowej Polski i modlą w intencji Ojczyzny. W 2017 roku rozpoczęli szczególną modlitwę – Żywy Różaniec Kibiców. Był on poświęcony Matce Bożej ze względu na 140. rocznicę Jej objawień w Gietrzwałdzie i 100. w Fatimie. Wówczas Kapelan powiedział kibicom: – Wbrew wszystkiemu i wszystkim tym, którzy niezmiennie od dwóch tysięcy lat chcą wyrzucić Boga z serca człowieka (…) Chcemy chrześcijańskiej Europy, bo tylko odwołanie się do fundamentalnych wartości, które kształtowały tożsamość Starego Kontynentu, może pomóc jej dzisiaj obronić się przed unicestwieniem. Z różańcami w ręku, jak chciała Matka Najświętsza Gietrzwałdzie i w Fatimie, módlmy się aby Bóg nas ocalił, żeby błogosławił Polsce, ocalił Europę!

Dzisiaj to jest chyba największa świecka Róża, której patronują polscy święci i błogosławieni. Ponadto kibice włączają się w Krucjatę Różańcową za Ojczyznę i modlitwę różańcową za swoje dzieci. Jaki drugi ogólnopolski ruch jest tak zorganizowany modlitewnie?! To u kibiców, w słowach i czynach dostrzegamy patriotyzm, troskę o utrwalanie pamięci przyjęcia chrztu przez Mieszka I i jego znaczenie dla Polski. To kibice pokazują wierność Jezusowi Chrystusowi i Ojczyźnie. Odwołanie do chrześcijańskich korzeni Europy stało się nie lada wyzwaniem odkąd lewackie środowiska próbują wchodzić na poświęcony teren. Docenili to weterani wojenni i podczas VII Pielgrzymi przekazali kibicom „Testament Polski Niepodległej”.

Przemysław Piwowarski, prezes stowarzyszenia Wielki Śląsk mówi, że dokument z 13 grudnia 1997 roku, został przekazany wraz z przesłaniem aby „przeczytać, zapamiętać i żyć tak aby wszystkie postulaty zawarte w owym Testamencie zostały spełnione!”. Kibice wypełniają ów zapis, mimo, że nieprzechylne media robią wszystko by obrzydzić ich działania.

Antykoministyczne manifestacje organizowane są w ważnych dniach i miejscach dla Polski i Polaków, a oprawy z użyciem pirotechniki są starannie przygotowane. Tak samo banery i hasła. One  zawsze nawiązują do historii, bo uczczenie bohaterów narodowych to najważniejszy temat wszystkich patriotycznych, społecznych i charytatywnych akcji, które przeprowadzamy w ciągu roku, w Polsce i na Kresach.

Ruch kibicowski ma nieprzechylną prasę przez tzw. kiboli. To niewielka grupa jednak służby porządkowe nie radzą sobie. Oni i wy używacie na stadionach pirotechniki. To tradycja, którą zwalczają samorządy, ale zupełnie inaczej odbierana jest pirotechnika w połączeniu z oprawą meczową. Ten trend powstawał na początku wieku XXI. Wasze choreografie zachwycają.

Rokrocznie na zakończenie Patriotycznej Pielgrzymki na wałach jasnogórskich urządzamy pokazy, które w świat niosą konkretny przekaz, zazwyczaj upominamy się o prawdę historyczną. Rok 2020 jest szczególnym rokiem i będzie wiele okazji, aby przypomnieć ważne wydarzenia i ważne postaci. Co pokażemy nie zdradzę. Przypomnę, że już w lutym mamy 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem i 100. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej, a w sierpniu uczcimy zwycięską Bitwę Warszawską. Jestem przekonany, że trzeba mówić jakie to miało znaczenie dla Polaków i dla chrześcijańskiej Europy. Nikt inny nie porwał Polaków do walki tak jak król Stanisław Sobieski pod Wiedniem i ks. Ignacy Jan Skorupka w Ossowie. W maju przypada 100. rocznica urodzin wielkiego polskiego pisarza Leopolda Tyrmanda i 100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Te rocznice będą się odbywały w ciągu roku, mimo, że wydarzenia miały miejsce pomiędzy lutym a sierpniem.Pielgrzymka Kibiców wypada na samym początku roku i to dobry czas, by pomodlić się za Ojczyznę i bliskie nam osoby, zaznacza prezes Stowarzyszenia.

Z Wrocławia i Dolnego Śląska wyjeżdża kilka autokarów. Jesteśmy najliczniejszą niemal 400 osobową grupą. Wielu z nas, pewnie też jedzie tam, by poczuć jej wyjątkowy charakter. Jasna Góra to jedyne miejsce, gdzie kibice chodzą w swoich barwach wymieszani między sobą. Na stadionach fani są rozdzieleni wysokimi płotami i szpalerem ochrony. W Częstochowie czuć ten patriotyzm. Poruszane są tam tematy ważne dla naszej ojczyzny. Osoby zaangażowane mają poczucie, że dzieje się tam coś ważnego i po prostu trzeba tam być. Będą o tym mówili kapłani podczas Mszy święte,j a potem w sali o. Kordeckiego. W tym roku uroczystościom będzie przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Przyjedzie jak co roku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski i Marek Piekarczyk, to postaci ważne dla kibiców. Na pewno ciekawe będzie spotkanie z red. Witoldem Gadowskim, organizatorem „Marszu życia Polaków i Polonii”. Wiem, że Marsz okazał się przeżyciem duchowym dla kibiców, którzy w zeszłym roku  pojechali razem ze swoimi rodzinami do Auschwitz. Naszą pielgrzymkę zakończymy o godz. 16:30 pod jasnogórskim szczytem.

PODZIEL SIĘ