11.5 C
Wrocław
Bazylia wspomaga pracę układu trawiennego, łagodzi wzdęcia i kolkę

Bazylia wspomaga pracę układu trawiennego, łagodzi wzdęcia i kolkę

Bazylia jest jednym z najpopularniejszych ziół używanych w kuchni. Swoim wyjątkowym aromatem podkreśla zapach i smak potraw. Jest również dobrym źródłem witaminy K. To roślina jednoroczna z rodziny jasnotowatych, uprawia się ją niemalże na całym świecie w 150 odmianach.

Bazylia wspomaga pracę układu trawiennego –  poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie składników odżywczych z pokarmu. Zapobiega skurczom żołądka i pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dlatego można ją stosować w przypadku niestrawności i przy wzdęciach. Stosuje się ją również jako środek zapobiegający wymiotom i nudnościom.

Wspomaga także pracę układu nerwowego – działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój, pomaga zwalczyć bezsenność, zmniejsza nadpobudliwość. Bazylia posiada właściwości przeciwgorączkowe – łagodnie obniża wysoką temperaturę i rozgrzewa organizm.

Bazylia to przede wszystkim atrybut kuchni włoskiej. Jest bardzo aromatyczna, jednak szybko traci swoje walory smakowe podczas obróbki termicznej. Z tego też względu jej świeże liście należy dodawać do potraw dopiero pod koniec gotowania, pieczenia czy smażenia.

Ważne też, aby nie kroić liści, tylko, podobnie jak warzywa liściaste, rwać je na kawałki i w tej postaci dodawać do dania. Dzięki temu zapobiegamy czernieniu liści. Świeżą bazylię najlepiej przechowywać w lodówce lub w zamrażarce. Bazylię można mrozić w całości lub posiekaną i zblendowaną.

Liście bazylii są bardzo wrażliwe, dlatego trzeba je odpowiednio pielęgnować. Jeśli regularnie używamy ich w kuchni jako przyprawy, to pamiętajmy, aby obrywać w pierwszej kolejności dolne liście zioła. Nigdy nie obrywajmy też wszystkich jednorazowo. Zawsze pozostawiajmy choćby kilka na krzaczku, bo w przeciwnym razie bazylia uschnie. Wybierając liście, którymi za chwilę zamierzamy udekorować lub przyprawić potrawę, kierujmy się także ich wielkością. Starajmy się więc obrywać te większe, mniejsze natomiast pozostawiając do całkowitego rozwinięcia.

Bazylia, rosnąc w doniczce, wymaga lekkiej i przepuszczalnej, a co najważniejsze, stale wilgotnej gleby. Należy ją zatem regularnie podlewać, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża. Doniczkę z bazylią stawiamy w miejscu nasłonecznionym, z wielogodzinnym dostępem do naturalnego światła, ponieważ roślina ta potrzebuje dużo słońca, aby rosnąć.

Pielęgnując bazylię, należy też pamiętać o systematycznym ścinaniu czubków zioła, które następnie można zakorzenić w wodzie i dzięki temu rozmnożyć roślinę.

Bazylia bardzo lubi wilgotną glebę. W związku z tym najlepiej podlewać ją codziennie, a w okresie letnim nawet dwa razy dziennie, letnią przegotowaną wodą. Ważna jest również pora nawadniania. Bazylia, w odróżnieniu od większości roślin, preferuje podlewanie w południe. Lubi również, kiedy zraszamy jej liście, najlepiej w porze wieczornej, aby nie narażać liści na wysuszenie w słońcu.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ