11.3 C
Wrocław
Marchew i jej szczególne znaczenie w żywieniu

Marchew i jej szczególne znaczenie w żywieniu

Carrot juice with carrots on wooden background
Przy wyborze warzyw wspomagających leczenie nowotworów powinno się brać pod uwagę udokumentowane właściwości rakobójcze poszczególnych roślin. Marchew ma najwięcej właściwości przeciwrakowych.

Jej głównym atutem jest obecność pigmentujących związków zwanych karotenoidami, do których należy również beta-karoten – pisze dr Mark Sircus, specjalista w dziedzinie  medycyny naturalnej w swojej książce pt. „Filary zdrowia”. Beta-karoten, który odpowiedzialny jest za kolor marchwi, nie tylko chroni przed rozwojem nowotworu, lecz przyczynia się do prawidłowego widzenia, wzmacnia odporność organizmu. 

Zawarte w marchwi pektyny obniżają poziom cholesterolu we krwi i przeciwdziałają miażdżycy, wspomagają leczenie choroby wieńcowej.

Przy spożywaniu marchwi warto wiedzieć, że surowa roślina ma niski indeks glikemiczny (IG = 30), zaś rozgotowane warzywo ma zdecydowanie większą wartość IG sięgająca nawet do 90. Jest to szczególnie ważna informacja dla osób chorujących na cukrzycę typu 2.

Marchew poprawia perystaltykę jelit, co jest ważne dla osób w podeszłym wieku cierpiących na zaparcia. Sok z marchwi wspomaga leczenie trądziku i opóźnia pojawianie się zmarszczek, przyśpiesza i przedłuża efekt opalania.

Trzeba jednak zachować umiar i nie przesadzać z ilością soku, zwłaszcza gdy pije się go codziennie przez długi czas. Nadmierne spożywanie soku źle działa na wątrobę, skórę i wzrok.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ