11.5 C
Wrocław
Tymianek przyprawa o właściwościach zdrowotnych i aromatycznych?

Tymianek przyprawa o właściwościach zdrowotnych i aromatycznych?

Nazwa „tymianek” wywodzi się od greckiego słowa thymon, co oznacza „do odkażania”. Przyprawa wzbogaca smak różnorodnych potraw – zawiera żelazo, magnez, wapń, mangan, witaminy C i B2 oraz jest dobrym źródłem białka.

Tymianek cechuje ostry, pikantny zapach. Roślina zawiera tymol, który działa wykrztuśnie – tak jak olejki eteryczne.

Tymianek charakteryzuje się działaniem aseptycznym i przeciwbakteryjnym, łagodzi objawy związane z infekcjami jamy ustnej i gardła. Jego rozkurczowe oraz wykrztuśne zastosowanie sprawia, że jest wykorzystywany jako składnik syropów na kaszel mokry i suchy. 

Zwalcza rozmaite zakażenia, w szczególności: grzybicze, bakteryjne oraz wirusowe. Jako środek rozkurczowy, wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Pomaga w trawieniu pokarmów, które cechują się dużą ilością tłuszczu.

Tymianek używany jako przyprawa doskonale pasuje do różnego rodzaju potraw mięsnych. Nada więc aromat wieprzowinie, różnym gatunkom drobiu, m.in. indykowi, a nawet jagnięcinie. Równie dobrze sprawdzi się również jako przyprawa do przekąsek, np. pieczonej dyni albo marynowanej mozzarelli. Podkreśli ponadto smak wielu zup, stając się ich atrakcyjnym dodatkiem.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ