Senator Chybicka krytykuje poziom finansowania służby zdrowia. Senator Karczewski: finansowanie jest zabezpieczone i pieniędzy nie zabraknie

fot. youtube.com

Profesor Alicja Chybicka wątpi w powodzenie programu rządowego, który 75-latkom zapewnia potrzebne bezpłatne leki. Zdaniem pani Senator pieniędzy w budżecie jest zdecydowanie za mało.

W senackiej telewizji odbywają się cykliczne rozmowy z udziałem polityków. Ostatnio w dyskusji o projekcie bezpłatnych leków 75+ wzięli udział lekarze, prof. Alicja Chybicka i prof. Stanisław Karczewski. Chodzi o ustawę o szczególnych rozwiązaniach, która weszła w grudniu i która zmieniła sposób funkcjonowania programu. Spór dotyczył finansowania leków z budżetu państwa i NFZ.

Wykaz bezpłatnych leków jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia i w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Stanowi on część D obwieszczenia refundacyjnego, natomiast w części A1 obwieszczenia refundacyjnego znajduje się informacja o wskazaniach objętych refundacją.

Marszałek Stanisław Karczewski w imieniu rządu i NFZ zapewnił, że finansowanie jest zabezpieczone i pieniędzy nie zabraknie. – Mogę wszystkich uspokoić, pieniądze były, są i będą. Senator Alicja Chybicka – ochrona zdrowia jest niewydolna, chory nie powinien odbijać się od drzwi.

Najwięcej chorych przewlekle jest w grupie osób 75+ a budżet to ogromny worek pieniędzy, z którego muszą być finansowane procedury ratujące życie, leki i diagnostyka, zdziwię się, jeśli tych środków wystarczy, uważa Prof. Chybicka.

Ponad 60% Polaków uważa, że ochrona zdrowia jest absolutnie niewydolna. Szpitale zadłużone są na 14 mld zł. Nawet gdyby chcieć spłacić długi wymagalne to już zabraknie pieniędzy na te leki i przyjdzie taki moment, gdzie NFZ nie będzie miał z czego zapłacić.

Żeby ochrona zdrowia dobrze funkcjonowała, budżet więcej niż 100 mld zł. to jest zdecydowanie za mało. Nie bierze się pod uwagę tego, że są nowoczesne terapie, których koszt jest wysoki, że jest nowoczesna diagnostyka, i że tak naprawdę często życie ludzkie zależy od tego czy diagnostyka będzie byle jaka czyli tania, czy też leki, które się stosuje będą tanie i proste. Terapia musi być celowana, krojona na miarę, dobrana do danego chorego, do jego genetyki. Mamy dwie listy – D i A – ale nie ma tam wymienionych wszystkich chorób, nie ma także leków, które dedykowane są chorym osobom.

 

PODZIEL SIĘ