Europoseł Anna Zalewska: Europa solidarnie będzie podejmować różne działania dotyczące zero-emisyjności

Zalewska.jpeg

Europoseł Anna Zalewska Poranny Gość w Radiu Rodzina opowiadała o pracy w komisjach i planach UE wobec krajów członkowskich.

Europoseł Zalewska jest członkiem dwóch komisji, które mają kapitalne znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego a nawet bezpieczeństwa żywności dla mieszkańców Polski. Druga komisja zajmuje się szeroko pojętym zatrudnianiem. – Trzeba jasno powiedzieć, że sprawy edukacji są wyłączone z zakresu komisji w których biorę udział ale wiem, że KE i PE z zainteresowaniem patrzą na to, co do tej pory zrobiliśmy i jakie mamy pomysły zwłaszcza na szkolnictwo branżowe. Ważna jest edukacja włączająca, a to znaczy, żeby dzieci ze specjalnymi potrzebami były w szkołach powszechnych. Obserwują nas jak radzimy sobie z wykluczeniem cyfrowym, na razie 11 tysięcy szkół jest w procedurze podłączania do szerokopasmowego Internetu. Interesująco przedstawia się edukacja dorosłych, ona jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego całej Europy.

Red. Patrycja Jenczmionka-Błędowska pytała o relacje z Hansem Timmermansem – komisarzem środowiska któremu zostało niewiele czasu na napisanie ustawy o Zielonym Ładzie.

Komisarz Timmermans działa na poziomie bardzo dobrych politycznych wypowiedzi, natomiast ma kłopoty z ich konkretyzowaniem. Po pierwsze zapowiedział, że w ciągu 100 dni a zostało 60 napisze ustawę klimatyczną. Kilkakrotnie pytałam o założenia tej ustawy dlatego, że mamy dziesiątki różnego rodzaju dyrektyw, rozporządzeń i porozumień, pomiędzy krajami członkowskimi, które ustaliły pewne zasady. Na ile to będzie współgrało z tymi skomplikowanymi dyrektywami, pan Timmermans nie jest w stanie odpowiedzieć. A cała Polska mówi o 100 mld € dodatkowych pieniędzy na transformację energetyczną. Jednak nie wiemy, czy to są dodatkowe pieniądze, czy te, które już są w budżecie. Bo przypomnijmy, że niemal 500 mld € na siedem lat dla wszystkich krajów to są pieniądze środowiskowe. Ale pan Timmermans mówi o jakiś obligacjach. Ostatnio mieliśmy debatę na temat szczegółów, na solidarnościową transformację dla Polski ma być 2 mld €. Tylko czy to są dodatkowe pieniądze, czy te, które mamy w budżecie?!

Mamy duży kłopot z Bankiem Inwestycyjnym, dlatego, że nie chce finansować inwestycji gazowych, co w krajach takich jak Polska jest kwestią absolutnie kluczową, dodaje Europoseł Anna Zalewska.

Są bliżej nieokreślone zapowiedzi, że około 300 mld € znajdzie się w zachętach dla prywatnych inwestorów. Póki co mamy tylko i wyłącznie zgodę na to, że do 2050 roku Europa solidarnie będzie podejmować różne działania dotyczące zero-emisyjności. Jesteśmy w takim momencie, kiedy mamy hasła, idee, cele – niepoliczone, nieprzeanalizowane – i mamy zgodę co do tego, że mamy być solidarni. I to jest ogromny sukces premiera Mateusza Morawieckiego. Mamy od czego negocjować przyszłe pieniądze  w funduszach europejskich.

źródło: Radio Rodzina

 

PODZIEL SIĘ