Odsłonięcie nazwy ronda “Gruzińskich Oficerów Wojska Polskiego” we Wrocławiu


Przy ul. Granicznej, we wtorek 28 stycznia, oficjalnie otwarto rondo Oficerów Gruzińskich Wojska Polskiego. W ten sposób uczczono przypadającą na 29 stycznia 101. rocznicę uznania przez Polskę niepodległości Demokratycznej Republiki Gruzji, a także wizytę delegacji z miasta partnerskiego Batumi.

Organizatorem uroczystości był Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. W wydarzeniu wzięli udział m.in.  Wojewoda Jarosław Obremski, Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

– Przyjaźń polsko-gruzińska, trwająca od blisko dwustu lat, wciąż rozkwita. Podobne losy historyczne, jak choćby trafienie obydwu narodów pod zabór rosyjski i wspólna walka o niepodległość, bardzo nas do siebie zbliżyły. Polska, jako pierwszy kraj, uznała niepodległość Gruzji w 1919 r. Dziś dedykujemy to miejsce gruzińskim oficerom, walczącym u boku Józefa Piłsudskiego, czcząc w ten sposób pamięć o nich. Niech żyje Gruzja, niech żyje Polska – powiedział prezydent Jacek Sutryk.

Wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski podkreślił natomiast, że żołnierze z Gruzji z własnej woli bronili Polski i polskiej niepodległości: – Można patrzeć na historię oficerów gruzińskich w polskiej armii, jako pewien gest ze strony Józefa Piłsudskiego, kiedy Gruzja traciła niepodległość. Został on jednak później odpłacony przez tych żołnierzy w tak dużym stopniu, że jesteśmy im winni pamięć i wdzięczność. Niektórzy z nich – pod polskimi nazwiskami – zginęli w Katyniu, część poległa w Powstaniu Warszawskim – przypominał wojewoda.

źródło: wroclaw.pl/ duw.pl

PODZIEL SIĘ