Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2019 roku o 4 proc.

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2019 roku o 4 proc. – wynika z szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. Oznacza to, że dynamika wzrostu PKB pogorszyła się względem roku 2018. Wtedy polska gospodarka urosła o 5,1 proc.

GUS przedstawił także szacunki dotyczące inwestycji, które wzrosły o 7,8 proc., z kolei popyt krajowy zwiększył się o 3,8 proc.

Prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, pozytywnie ocenił szacunek GUS-u. Zwrócił uwagę, że Polska sukcesywnie dogania największe europejskie gospodarki.

– Spodziewaliśmy się, że wzrost PKB za 2019 rok będzie dużo niższy choćby z racji tego, co dzieje się na przykład w Niemczech. Tempo wzrostu oscyluje tam na poziomie nieco ponad 0 procent. Na tle tej danej – 4 proc. wzrostu PKB w Polsce – można powiedzieć, że różnica, jeżeli chodzi o tempo wzrostu między innymi krajami a Polską się powiększyła – podkreślił prof. Zbigniew Krysiak.

Prezes Instytutu Schumana wskazał również, że zależność polskiej gospodarki od niemieckiej jest mniejsza niż kilka lat temu. Na tej podstawie można uznać, że prognozowany wzrost PKB na bieżący rok nie jest zagrożony – ocenił prof. Zbigniew Krysiak.