W 2019 ROKU WZROSŁA ŁĄCZNA KWOTA KREDYTÓW MIESZKANIOWYCH I GOTÓWKOWYCH ZACIĄGNIĘTYCH PRZEZ POLAKÓW

pixabay.com

W ubiegłym roku Polacy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe na kwotę 65 mld zł oraz kredyty gotówkowe na kwotę 72 mld. Biuro Informacji Kredytowej prognozuje, że w kolejnym roku te liczby jeszcze bardziej wzrosną.

Polacy wciąż się zadłużają. W poprzednim roku zaciągnęli 65 mld złotych w ramach kredytów mieszkaniowych. To jeden z najwyższych wyników w historii.

– Polacy zaciągnęli 65 mld zł kredytów mieszkaniowych. To o prawie 15 proc. więcej niż w roku ubiegłym i to rzeczywiście był prawie drugi wynik w historii, jeśli chodzi o nowo udzielone kredyty – mówi prezes zarządu Biura Informacji Kredytowej dr Mariusz Cholewa.

Wzrost zanotowano także w przypadku kredytów konsumpcyjnych.

– Jeśli chodzi o pożyczki, o kredyty gotówkowe, to Polacy zaciągnęli ich 72 mld złotych. To o około 5 punktów procentowych więcej niż w roku ubiegłym – dodaje dr Mariusz Cholewa.

Głównymi czynnikami napędzającymi kredyty są rosnące dochody gospodarstw domowych, utrzymujące się niskie stopy procentowe i wzrost cen nieruchomości. Ten ostatni przekłada się na wzrost wartości i liczby udzielanych kredytów wysokokwotowych. A te z kolei charakteryzują się wyższą szkodowością, ale właśnie takich banki udzielają najczęściej.

– Takie kredyty powyżej 30 tys. złotych to 61% produkcji nowo udzielonych kredytów – wskazuje prezes zarządu Biura Informacji Kredytowej.

To właśnie z nimi wiąże się największe dla konsumentów ryzyko.

– One charakteryzują się tym, że są dużo bardziej szkodowe niż te, które są udzielane na mniejsze kwoty. Ta szkodowość może sięgnąć nawet wskaźnika dwucyfrowego, czyli ponad 10% jest takich kredytów, które nie są spłacane na czas i mają opóźnienia powyżej 90 dni – wskazuje dr Mariusz Cholewa.

Biuro Informacji Kredytowej przewiduje, że kolejny rok dla kredytów mieszkaniowych może być jeszcze lepszy. Ich łączna wartość może wzrosnąć nawet o kolejne 10 punktów procentowych. Wtedy ponowie będziemy mieli do czynienia z najwyższym wynikiem w historii. Podobnie sprawa ma się z kredytami gotówkowymi.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ