Głosujemy na Osobowość Roku 2019. Maciej Popkiewicz w kategorii Kultura

Dlaczego głosujecie na Macieja Popkiewicza? pytamy w Przesiece, – bo zrobił dla nas i naszego regionu rzecz niebywałą. Uratował pamięć o narodowym skarbie.

Polskie dzieła sztuki zrabowane przez wycofujących się Niemców pod koniec II Wojny Światowej do dzisiaj są niekompletne, dlatego mieszkańcy karkonoskiej wsi Przesieka, wcześniej Matejkowice a jeszcze wcześniej Hain, wdzięczni są wszystkim tym, którzy mówią o polskiej kulturze i chronią pamięć o naszym dziedzictwie.

Dzięki Maciejowi Popkiewiczowi w Przesiece został powołany Komitet Społeczny, który podjął się upamiętnienia Mistrza Jana. Mało kto wie, że 75 lat temu we wsi Hain in Riesengebirge, pod Jelenią Górą, w opuszczonej restauracji „Waldschlösschen” zostały odnalezione płótna Jana Matejki. Na pamiątkę tego odkrycia, podczas zmian niemieckojęzycznych nazw, wieś nazwano Matejkowicami. Było to we wrześniu  1945 roku, nazwa funkcjonowała krótko, w następnym roku, też we wrześniu została zmieniona na Przesiekę.

Odwiedzamy Macieja Popkiewicza, Nominowanego przez Gazetę Wrocławską do tytułu Osobowość Roku 2019 w kategorii Kultura. Wiemy, że Kapituła doceniła całokształt społecznej pracy, zaś nominacja jest za: przygotowanie i sfinalizowanie projektu ,,Wojenne losy obrazów Jana Matejki odnalezionych w 1945 r. w Przesiece„.

Nasz rozmówca wraz z małżonką zajmująco opowiadają o Przesiece i regionie karkonoskim. Poznajemy prawdziwą historię odnalezienia skrzyń z płótnami Jana Matejki. Wszystko opisane jest na specjalnie utworzonej stronie  www.przesieka1945.pl Warto tam zaglądać, bowiem podane źródła dyskwalifikują badaczy, którzy ciągle powielają raporty z 1945 roku.

O samej nominacji wrocławskiego dziennika niewiele rozmawiamy, bo nasz rozmówca nie widzi siebie w roli regionalnej gwiazdy. Jego działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego,   odkłamania historii, również troski o środowisko, są jednak bardzo ważne. Było ich wiele ale naszym zdaniem  najważniejsze są dwa wydarzenia. Jedno z 2019 roku, drugie 2007. Oto co zanotowaliśmy podczas rozmowy w domu pp. Popkiewiczów.

 

W 2019 roku  w Przesiece stanął granitowy obelisk z porcelanowymi reprodukcjami obrazów i tablica edukacyjna. Odsłonięciu obelisku towarzyszyła uroczystość z udziałem znakomitych muzealników i badaczy historii. Realizacja projektu to hołd złożony dawnym mieszkańcom Przesieki, którzy potrafili ochronić odnalezione skarby dziedzictwa narodowego i przekazać je w ręce władz oraz konserwatorów dzieł sztuki. Upamiętnieniu tych zdarzeń poświęcona jest internetowa strona projektu www.przesieka1945.pl

W 2007 roku małżeństwo Popkiewiczów uratowało przed unicestwieniem Wodospad Podgórnej, wspaniałą atrakcję turystyczną i mekkę polskich Morsów. Oczywiście bez poparcia miłośników Przesieki nie  osiągnęliby sukcesu. Jednak bez ich zaangażowania i ogromnej determinacji Wodospad przestałby istnieć. Warto poznać historię ich batalii o Wodospad na stronie  http://www.przesieka.pl/elektrownia_protest/index.html.

Plebiscyt Osobowość Roku 2019 trwa od 7 stycznia do 12 lutego (środa) do 23:00. Zwycięzcy awansują do wojewódzkiego finału, który rozpocznie się w piątek, 14 lutego i potrwa do środy, 26 lutego. Finał ogólnopolski rozpocznie się w piątek, 28 lutego a zwycięzców poznamy 11 marca.

Honorowe tytuły zostaną przyznane w pięciu kategoriach: Kultura, Nauka, Działalność społeczna i charytatywna, Biznes oraz Polityka, samorządność i społeczność lokalna.

Zatem do końca głosowania w konkursie pozostało niecałe dwa dni. Głosy można oddawać do środy 12 lutego do godz. 23:00 wysyłając SMS o treści WKU.88 na numer 72355 lub na portalu Gazety Wrocławskiej https://gazetawroclawska.pl/p/kandydaci/osobowosc-roku-2019%2C1006673/?groupId=61941 oraz z linku na stronie  projektu www.przesieka1945.pl. Do odwiedzin tej strony autorzy projektu zachęcają niezależnie od głosowania i oczywiście bezterminowo. Naprawdę warto.

PODZIEL SIĘ