-3 C
Wrocław
W Rybniku pobito sędzię. Iustitia szuka w tym polityki – a na...

W Rybniku pobito sędzię. Iustitia szuka w tym polityki – a na ich profilu komentarze pełne hejtu!

sady_11.png
W Sądzie Rejonowym w Rybniku 39-letni mężczyzna zaatakował dziś sędzię Sylwię Rehlis. O zdarzeniu poinformowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Post na Facebooku oznaczono hasztagami #StopHejt #StopMowienienawisci #stopszczuciu, sugerując, że napaść jest efektem rzekomej nagonki na sędziów – rzecznik Iustitii sędzia Bartłomiej Przymusiński potwierdził to w rozmowie z naszym portalem. A w komentarzach pod tym samym wpisem… zalew hejtu i mowy nienawiści. Tłumaczenie sędziego Przymusińskiego jest kuriozalne.

Według informacji stowarzyszenia, podsądny przeskoczył przez stół sędziowski, uderzył sędzię pięścią w okolice obojczyka, a następnie skopał. Protokolant obezwładnił napastnika. Według informacji policji, stan zdrowia zaatakowanej kobiety nie wymagał wezwania pomocy lekarskiej. Sędzia bezpośrednio po zajściu nałożyła na napastnika, mieszkańca Wodzisławia, karę 14-dniowego pozbawienia wolności, zgodnie z art. 49 ustawy o sądach.

Na Facebooku Iustitia Polska pojawił się wymowny wpis.

Z ogromnym smutkiem i krzykiem
#StopHejt #StopMowienienawisci #stopszczuciu
na sędziów Rzeczypospolitej Polskiej informujemy:

Dzis sędzia Sylwia Rehlis z Sądu Rejonowego w Rybniku została napadnięta przez podsądnego na posiedzeniu. Podsądny przeskoczył przez stół sędziowski uderzył ją w pięścią w okolice obojczyka a następnie skopał.
Protokolant obezwładnił napastnika.
Kierujemy w stronę sędzi i jej bliskich ciepłe myśli życząc jej szybkiego powrotu do zdrowia

– napisano wyraźnie sugerując, że sprawa pobicia ma rzekomo związek z obecną sytuacją polityczną.

Pod postem, w którym stowarzyszenie apeluje o powstrzymanie mowy nienawiści znalazło się mnóstwo komentarzy. Trudno znaleźć wśród nich te, w których brak „mowy nienawiści”. Poniżej kilka przykładów.

O komentarz zwróciliśmy się sędziego Bartłomieja Przymusińskiego, rzecznika stowarzyszenia Iustitia, które aktywnie sprzeciwia się reformie wymiaru sprawiedliwości zaproponowanej przez obecny rząd. Najpierw zrelacjonował nam wydarzenia w rybnickim sądzie.

Wiemy, że przy wejściu do sądu zatrzymano tej osobie nóż, ale pomimo tego wpuszczono ją dalej. Na sali, po ogłoszeniu niekorzystnej dla tego człowieka decyzji, mężczyzna przeskoczył przez stół, uderzył panią sędzię i zaczął kopać. Protokolant go odciągnął i obezwładnił

– mówił portalowi Niezalezna.pl sędziaPrzymusiński. Na miejscu miała się następnie pojawić policja i ochrona. 

Zapytaliśmy również o treść postu, który sugeruje, że sprawa z Rybnika ma podtekst polityczny. Rzecznik Iustitii precyzował, że jest związana „z agresją słowną przypuszczaną na sędziów przez niektóre z mediów, a nawet przez wysoko postawione osoby. Widzimy, że agresja osób na salach sądowych w ostatnim czasie wzrosła”.

Przymusiński zapytany o komentarze pod postem, w których mowy nienawiści jest bardzo wiele, przekonywał, że „tego typu wpisy są niedopuszczalne”. Ale jednak są na oficjalnym profilu stowarzyszenia sędziów i były dostępne przez kilka godzin. Dlaczego?

Za komentarze odpowiada ich autor, niedopuszczalne są przez nas usuwane, nie możemy tego jednak robić non stop.

– odpowiedział sędzia.

źródło: niezależna.pl
PODZIEL SIĘ