Jakość powietrza polskich miast na dolnym śląsku – Wrocław

W Polsce istnieje obowiązek ostrzegania o podwyższonym stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu, gdy wartość stężenia dobowego dla cząstek PM10 wynosi 200 μg/m3 – jest to tzw. poziom informowania. Oznacza to, że w naszym kraju obowiązek informowania występuje dopiero po 4-krotnym przekroczeniu normy określonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). [alarmsmogowy.pl]

Wrocław jest miastem leżącym w południowo-zachodniej Polsce, nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami. Stolica Dolnego Śląska, jest czwartym pod względem liczby ludności miastem w Polsce i piątym pod względem powierzchni. We Wrocławiu znajduje się około 44 parków o łącznej powierzchni według od około 530 ha do 781 ha. To wyjątkowe miasto posiada 12 wysp i aż 112 mostów. Ponadto Wrocław oraz cały region jest najszybciej rozwijającym się miastem.

Pomimo ogromniej ilości zalet, które można wymienić w związku z opisywaną metropolią, niestety Wrocław należy do miast, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Bywają lata, w których aż przez 70 dni w ciągu roku powietrze jest w tak złym stanie, że nie powinniśmy nim w ogóle wychodzić z domów.  Dane te są potwierdzone badaniami wykonanymi przez Dolnośląski Alarm Smogowy. Największy problem przypada na miesiące zimowe. Szczególnie w tym czasie smog unosi się nad Wrocławiem niemal zawsze. Wpływ na zanieczyszczenie powietrza mają zarówno tzw. „kopciuchy”, jak i spaliny z samochodów, w szczególności tych starych z silnikiem Diesla. Nie bez znaczenia są również ośrodki przemysłowe lub emisja napływowa na teren miasta. W statystykach korków w Polsce Wrocław jest liderem. Każdego dnia do Wrocławia, w godzinach szczytu, wjeżdża niemal 240 tysięcy samochodów. Patrząc na te liczby każdy możemy sobie wyobrazić, jaki w tym czasie jest negatywny efekt spalin samochodowych. Motoryzacja jest też głównym źródłem tlenków azotu oraz całej gamy tzw. lotnych substancji organicznych. Ponadto, co wylatuje z rur wydechowych, mamy też do czynienia z pyłem pochodzącym ze startych opon i klocków hamulcowych. Problemem jest również ruch tranzytowy, czyli samochody ciężarowe przeciskające się przez stolicę Dolnego Śląska, czy stare autobusy, których jeszcze wiele jeździ po drogach, oraz maszyny budowlane.

Wrocław jest miastem, które ma około 8 tysięcy starych poniemieckich kamienic. Mieszkańcy większości z nich muszą ogrzewać swoje mieszkania na własną rękę, ponieważ budynki te nie są podłączone do miejskiego ogrzewania. W wielu przypadkach nadal używane są tzw. „kopciuchy”, czyli najtańsze kotły węglowe, które jak wiadomo są jednym z winowajców powracającego każdej zimy smogu.

Okręg Wrocławski nie posiada ani jednego wielkiego zakładu, a tylko parę średnich zakładów przemysłowych. Mimo to, zajmuje powierzchnie 2200 km kwadratowych i dostarcza około 2,5% krajowej produkcji sprzedanej przemysłu. Zakłady przemysłowe znacząco wpływają na emisję zanieczyszczeń, a szczególnie metali ciężkich, tlenków azotu, dwutlenku siarki oraz pyłu zawieszonego. Niestety, zanieczyszczenia powodowane przez przemysł dalej pozostają bardzo poważnym problemem.

W ostatnich latach można zaobserwować nieznaczne polepszenie, jakości powietrza we Wrocławiu, co najprawdopodobniej spowodowane jest poprawą warunków meteorologicznych, takich jak; złagodzenie zim i w konsekwencji mniejszej intensywności procesów grzewczych.

żródło: alarmsmogowy.pl/

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

 

PODZIEL SIĘ