Koronawirus w Polsce. Prezydent uspokaja mieszkańców Warmii i Mazur

materiały prasowe
W województwie warmińsko-mazurskim w tej chwili nie ma żadnego przypadku zachorowania spowodowanego koronawirsuem, pięć osób jest w kwarantannie szpitalnej, a kilkanaście osób w kwarantannie domowej – powiedział w piątek w Szczytnie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przed rozpoczęciem wizyty w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie spotkał się z wojewodą warmińsko-mazurskim, komendantem wojewódzkim Policji oraz przedstawicielami warmińsko-mazurskich służb sanitarno-epidemiologicznych. Rozmawiali o stanie przygotowania województwa warmińsko-mazurskiego do ewentualnej walki z koronawirusem.

Po spotkaniu prezydent podziękował obecnym służbom za podejmowane działania. Powiedział, że w tej chwili w województwie nie stwierdzono przypadku zakażenia koronawirusem.

– Nie ma żadnego przypadku zachorowania spowodowanego koronawirusem, ale ponieważ są osoby, które mają objawy choroby (…) badania są wobec nich realizowane, pięć takich osób jest w kwarantannie szpitalnej i kilkanaście takich osób jest w tej chwili w kwarantannie domowej – powiedział Duda.

Dodał, że „był problem” osób, które mogły się zetknąć z jedynym jak do tej pory pacjentem w Polsce, u którego stwierdzono koronawirusa.

– To byli pasażerowie autobusu, którym ten człowiek przyjechał z Niemiec, wszystkie te osoby zostały ustalone i wszystkie te osoby są w tej chwili poddane kwarantannie- powiedział prezydent.

Podkreślił, że województwo warmińsko-mazurskie jest przygotowane na ewentualne pojawienie się przypadku koronawirusa.

– Tutaj sytuacja jest absolutnie pod kontrolą – stwierdził prezydent dodając, że „są uruchomione infolinie, są podjęte wszystkie działania zabezpieczające – policja działa, straż pożarna działa; przeprowadzono ćwiczenia, postawiono tymczasowe izby przyjęć, personel medyczny także przygotowuje się i ćwiczy korzystanie z nich”.

– Codziennie też odbywają się spotkania koordynacyjne u pana wojewody, gdzie zaangażowane są wszystkie służby. Mogę zdecydowanie powiedzieć, że wszystko działa i wszystkie zadania są realizowane – zapewnił.

Prezydent zaapelował jednocześnie do mieszkańców, aby zachować elementarne środki ostrożności, w tym m.in. mycie rąk.

– W okresie, kiedy bardzo często chorujemy na zwykłą grypę i tych zachorowań jest dużo, zachowanie podwyższonej ostrożności jest po prostu wskazane- dodał.

Przed spotkaniem prezydent złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą policjantów – ofiary Zbrodni Katyńskiej.

źródło: Telewizja Republika