82. rocznica ogłoszenia Pięciu prawd Polaków spod znaku Rodła

MP

Była to największa manifestacja narodowa i patriotyczna dla ponad półtora miliona naszych rodaków mieszkających na terytorium Niemiec. Wówczas w pięciu punktach zapisano najważniejsze zdania i wpisano w charakterystyczny znak Rodła.

Kongres miał jeden cel, Polakom zależało aby świat dowiedział się, że na terenach III Rzeszy żyje aktywna, świadoma swego miejsca na ziemi i swej narodowości ludność polska, podkreślił Prezes Rodziny Rodła Tadeusz Szczyrbak.

Dzięki ogłoszeniu 6 marca 1938 roku Pięciu Prawd Polaków mieliśmy swego rodzaju drogowskaz. Te prawdy są uniwersalne i ponadczasowe, są też wspaniałym kapitałem dla narodu polskiego w XXI wieku. Dzisiaj to jest wielkie święto współczesnych młodych patriotów ale przede wszystkim musimy pamiętać o tych, którzy zakładali związek Polaków w Niemczech,  w historii Polski bardzo ważną organizację, szczególnie pod zaborem pruskim. Tradycyjnie odmówiono Prawdy na głos.

  1. Jesteśmy Polakami
  2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci
  3. Polak Polakowi bratem
  4. Co dzień Polak Narodowi służy
  5. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle

W uroczystościach przy tablicy z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła wzięli udział uczniowie i harcerze z całej Polski, a także władze miasta, samorządowcy oraz poseł Jacek Świat i wrocławianie. Po złożeniu kwiatów odbył się V Marsz Rodła przez Ostrów Tumski do Archikatedry wrocławskiej, gdzie została odprawiona Msza święta.

Na uczestników czekał 100 kilowy tort z wizerunkami Prawd Polaków spod znaku Rodła a w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego występy artystyczne, prelekcje.

PODZIEL SIĘ