POLICJANCI BĘDĄ KONTROLOWAĆ OSOBY OBJĘTE KWARANTANNĄ

Piotr Drabik, CC BY 2.0, Flickr

Policjanci będą co najmniej raz na dobę kontrolować miejsce pobytu osoby objętej kwarantanną. Wprowadzenie metod ścisłej kontroli osób przebywających w przymusowej izolacji w związku z koronawirusem zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W Polsce pod kwarantanną jest ponad 1050 osób, a nadzorem epidemiologicznym objęto blisko 9400 osób. Dotychczas potwierdzono 25 przypadki koronawirusa.

Kontrola osób objętych kwarantanną rozpocznie się od kontaktu telefonicznego.

– Nie będzie kontaktu bezpośredniego pomiędzy policjantem, a osobą objęta kwarantanną. Nie będziemy wymagać pokazania dowodu osobistego czy skanować linii papilarnych. Chodzi o to, żeby w sposób bezpieczny dla osoby kontrolowanej i funkcjonariuszy tego sprawdzenia dokonać. Rozpocznie się ono po przyjeździe na miejsce od kontaktu telefonicznego na linii policjant-osoba objęta kwarantanną, a następnie będziemy dążyć do bezpiecznego potwierdzenia obecności tej osoby w miejscu zamieszkania. Będzie to nie tylko kontrola obecności, ale również pytanie o ewentualne potrzeby i pomoc – wyjaśnił insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zarażenie. Trwa 14 dni. W tym okresie nie należy opuszczać miejsca przymusowej izolacji. Osoba objęta nadzorem musi informować Państwowa Inspekcję Sanitarną o stanie zdrowia. Za złamanie zasad kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tys. zł.

źródło: radiomaryja.pl