Resort finansów chce zaniechania poboru podatku PIT od umorzonych kwot wierzytelności z tytułu kredytów mieszkaniowych

Resort finansów chce zaniechania poboru podatku PIT od umorzonych między innymi frankowiczom kwot wierzytelności z tytułu kredytów mieszkaniowych. Ministerstwo finalizuje prace nad rozporządzeniem w tej sprawie.

Zgodnie z obecnym prawem umorzenie kredytu lub ujemne oprocentowanie to zysk dla kredytobiorcy. Stąd tacy klienci powinni zapłacić podatek od dochodu. Resort planuje jednak zwolnienie w tym przypadku.

Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, podkreśla, że zmiany są oczekiwane przez kredytobiorców.

– Zwolnienie z podatku kredytobiorców, którzy porozumieją się z bankiem lub inną instytucją finansową jest bardzo potrzebne, dlatego że w tej chwili czasem nawet dwie strony chcą porozumienia. Dochodzą kwestie podatkowe, które powodują, że ta umowa staje się dla kredytobiorcy niekorzystna finansowo, więc takie rozwiązanie będzie korzystne dla wszystkich kredytobiorców, którzy mają szanse na restrukturyzację swojego zadłużenia. Będzie to bardzo korzystne rozwiązanie pod kątem podatkowym zarówno dla tych, którzy mają kredyt we frankach, jak i złotówkach – zaznacza.

Po tym jak Ministerstwo Finansów wyda rozporządzenie, osoby, którym bank umorzył kredyt, nie będą musiały zamieszczać przychodów z tego tytułu w zeznaniu rocznym.

Podatnicy, którzy już rozliczyli PIT i uwzględnili zysk z umorzenia zobowiązania, będą musieli złożyć korektę.

źródło: radiomaryja.pl