Sztab kryzysowy w Szczecinie. Ważny apel prezydenta: Traktujmy kwarantannę poważnie i pomagajmy poddanym jej rodakom

materiały prasowe
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w posiedzeniu zachodniopomorskiego sztabu kryzysowego. Głowa państwa wystosowała ważny apel do rodaków. Duda zwrócił się zarówno do osób objętych kwarantanną, aby potraktowały ją poważnie, jak i do pozostałych- aby pomagali osobom poddanym kwarantannie.

Prezydent rozmawiał z wojewodą zachodniopomorskim i przedstawicielami służb na temat przygotowania województwa do walki z koronawirusem.

– Te działania tutaj prowadzone są już od dawna. W tej chwili są bardzo intensywne” – powiedział podczas briefingu prasowego Andrzej Duda.

Zwrócił uwagę, że Zachodniopomorskie musi ochraniać wszystkie rodzaje granic: powietrzną, morską, rzeczną oraz lądową. Prezydent podkreślił, że ruch na granicach jest bardzo duży, a przedstawiciele służb wykonują „ciężką pracę”, strzegąc bezpieczeństwa obywateli. Podkreślił, że to „niezwykle ważne zadanie” jest w województwie skutecznie realizowane.

Prezydent podkreślił też rolę personelu medycznego; wskazał też, że w najbliższym czasie w Szczecinie uruchomiony zostanie sprzęt diagnostyczny, który będzie mógł wykonywać testy na obecność koronawirusa.

Andrzej Duda zaznaczył, że „jest czynione dosłownie wszystko”, aby minimalizować zachorowania spowodowane koronawirusem.

Jak podkreślił, otrzymał od komendanta wojewódzkiego policji informację, iż w środę odbyły się pierwsze wizyty policjantów u osób, które są poddane kwarantannie domowej. Zaznaczył, że podczas tych wizyt stwierdzono przypadki nieprzestrzegania kwarantanny.

– Apeluję do wszystkich moich rodaków, wobec których tę kwarantannę domową zastosowano, aby to traktować poważnie. Apeluję jeszcze raz, to jest kwestia państwa zdrowia, ale to jest kwestia zdrowia także i innych osób- mówił prezydent.

Prosił też, aby osobom objętym kwarantanną pomagać i je wspierać.

– Żeby mogły tej kwarantanny dotrzymać, żeby otrzymywały to, co im jest potrzebne, żeby być z nimi w kontakcie. Przez kontakt telefoniczny nie można się zarazić, ale można dowiedzieć się, czy dana osoba czegoś potrzebuje i być może jej coś kupić, przynieść, zostawić pod drzwiami- podkreślił Duda.

– Bardzo proszę być wyczulonym na osoby z rodziny, na sąsiadów, na znajomych, którzy w takiej sytuacji się znajdują. Mamy oczekiwania wobec tych osób, które są poddane kwarantannie, chcemy, żeby tę kwarantannę zrealizowały dla bezpieczeństwa całego społeczeństwa, ale z drugiej strony zrozummy też ich, że oni są w ogromnie trudnej sytuacji i potrzebują naszej codziennej pomocy- oświadczył.

Prezydent podziękował osobom, które są „zaangażowane w ten proces ochrony nas przed koronawirusem”.

– To, że będą zgony spowodowane zakażeniem koronawirusem, niestety obawiam się, że jest w zasadzie pewne. Pytanie tylko kiedy; mam nadzieję, że będzie tych przypadków jak najmniej – powiedział Duda.

W planie wizyty prezydenta w Zachodniopomorskiem jest też wizyta na granicy w podszczecińskim Kołbaskowie, gdzie odbywa się kontrola sanitarna wjeżdżających z Niemiec autobusów i busów.