Szefernaker: Policja sprawdza, czy kwarantanna domowa jest przestrzegana

Piotr Drabik, CC BY 2.0, Flickr
Policja sprawdza codziennie, czy ludzie są w domu w czasie kwarantanny domowej. Wyniki pierwszych godzin sprawdzania są dobre – powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Szefernaker mówił w czwartek w TVP Info, że „w tej chwili MSWiA zajmuje się wyłącznie kwestiami związanymi z koronawirusem”. „Jako pierwsi w Europie na taką skalę wprowadziliśmy posterunki sanitarne na granicy (…) Mamy od wczoraj także taką procedurę, że policja sprawdza codziennie, czy ludzie są w domu w czasie kwarantanny domowej. Wyniki pierwszych godzin sprawdzania są bardzo dobre, bo Polacy dostosowują się do kwarantanny. To jest ważne, bo kwarantanna i zasady postępowania w sytuacji, kiedy mamy chorobę na taką skalę, są najważniejsze” – powiedział.

Jak podkreślił Szefernaker, „musimy analizować sytuację i dostosowywać się do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia”. „Te wytyczne są takie, że należy podejmować stanowcze decyzje i szybko reagować” – powiedział. „I jestem przekonany, że nasza reakcja na moment, w którym jesteśmy, jest szybka i taka, jaka powinna być” – stwierdził.

„Jako osoba, która nadzoruje w MSWiA, w rządzie pracę wojewodów – a wojewodowie są niezwykle zaangażowani, bo prowadzą sztaby regionalne – praktycznie dwa razy dziennie mam z nimi rano i po południu, czasem wielogodzinne, wideokonferencje, na których wymieniamy się różnego rodzaju doświadczeniem. W ten sposób wypracowujemy procedury, które się sprawdzają w innych regionach, omawiamy sytuacje z ministrami działowymi, ministrem zdrowia, ministrem pracy i polityki społecznej” – mówił Szefernaker. „Dzisiaj także takie spotkanie będzie z ministrem edukacji narodowej” – dodał.

Szefernaker zaznaczył też, że „jest dumny ze współpracy z wojewodami, którzy prowadzą politykę rządu w terenie” i którzy „są niezwykle sprawni”. „Chciałbym podziękować wszystkim wojewodom. To jest niezwykle wielka praca, 24 godziny na dobę, koordynacja wielu działań” – powiedział. „W związku z tym, że jest sytuacja podwyższonej gotowości w szpitalach, wojewodowie przejęli także nadzór nad pracami związanymi z koronawirusem w szpitalach” – dodał.

Szefernaker podziękował także wszystkim samorządom, które współpracują w sprawie koronawirusa z rządem. „Wczoraj odbyło się spotkanie wszystkich marszałków i prezydentów miast wojewódzkich z panem premierem. Było to bardzo dobre spotkanie. Zostały wyjaśnione wątpliwości. Takie spotkania w postaci wideokonferencji regularnie będą prowadzone” – zapowiedział. Podkreślił też, że żeby poradzić sobie z sytuacją „potrzebne jest jedno wspólne działanie całego rządu i samorządów”.

źródło: Telewizja Republika